Atölye tipi makine imalatı yapan bir firmada talep tahmini uygulaması
Demand foreacating study in a tailor-made producing company
- Tez No: 702775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YILDIZ KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde üretim sektöründe faaliyet göstermekte olan işletmelerde; işletmenin boyutları, yapılan işin niteliği, kullanılan teknoloji düzeyi, üretilen ürünün nitelikleri ve miktarı başta olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak çok çeşitli nitelik ve miktarda hammadde, malzeme, iş gücü gibi kaynaklar kullanılmaktadır. Tüm bu kaynakların işletme sınırları içerisine girdiği andan itibaren başlayan süreç ve çalışmalar oldukça kapsamlıdır. Bu zaman zarfında gerçekleştirilen her türlü faaliyetin etkinliği, işletmenin toplam kalite yönetimini, verimliliğini, ekonomik maliyetler ve karlılığı ile iş gücü kullanımını doğrudan doğruya etkilemektedir. Bu sebeple hammadde-malzeme girdisinin diğer girdilerle belli süreçler dahilinde bir araya gelmesi ve ürünün üretimi aşamaları hassas biçimde planlanması, organize edilmesi ve yönetilmesini gerektiren bir faaliyetler dizisidir. Firmalar için sürekli sipariş veren ve yıllık kazançlarında büyük yer tutan müşterilerinin memnuniyeti gelecekleri açısından kritik önem taşır ve işletmeler müşteri memnuniyetini yüksek seviyelerde tutmak için kaynaklarını uygun olarak ayarlamaya azami özen gösterirler. Bu çalışmada, özel tip makine üretimi yapan bir firma için geçmiş dönem satış verilerinden yararlanarak gelecek dönem için talep tahmininde bulunulacak ve bu tahminler yardımı ile firma yararına çıkarımlar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the countries operating in the production sector today; the required details are the nature of the work done, the level of technology used, the requirements and requirements. It is the entry that all these resources contain within the scope of the enterprise. The effectiveness of any kind of activity, the option is total quality management, efficiency, economic costs and profitability, and the operating power to be used during this time. For this reason, the raw material-material input must be combined and prepared within the processes related to other inputs, and production stages must be planned, organized and managed precisely. Satisfaction of customers, who place continuous orders for companies and have a great place in their annual earnings, is critical for their future and they are used to keep customer satisfaction at high levels and they pay maximum attention to adjust. In this study, by making use of past sales data for a company that produces special types of machinery, demand forecasts for the next year will be made, and with the help of these estimates, some benefit will be created for the company.