Türkiye – Gürcistan internet spor medyası üzerine bir çalışma: Sporx (Türkiye)- PopSport (Gürcistan) örneği.
A study on Turkey – Georgia internet sports media: The case of Sporx (Turkey) - PopSport (Georgia)
- Tez No: 702797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnternet insan hayatına girdiği andan itibaren, habercilik pratiklerinin yanı sıra okuma, izleme ve kullanım alışkanlıklarını da değiştirmiştir. Günlük rutinler internet üzerinden sürdürüldüğü gibi haberler de ağ yapılanması üzerinden takip edilebilmektedir. Her türlü habere ulaşılan bu mecrada okuyucu, izleyici ve takipçi sayısıyla spor haberleri önemli bir yere sahiptir. Tüm dünyada en çok takip edilen İnternet siteleri içerisinde spor sayfalarının ağırlıklı olduğu görülmektedir. İnternet spor siteleri, spor meraklılarının habere, görsele, grafiğe, istatistiğe, hipermetinlere, enformasyona ulaşmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada çağımızın en önemli olgularından sporun ağ yapılanmasındaki durumu ve habercilik pratikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda Alexa 2021 yılı verilerine göre Türkiye'de en çok ziyaret edilen SporX ve Gürcistan'dan PopSport siteleri 2021 yılının 16 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında içerik analizi yöntemi kullanılarak incelemeye tabi tutulmuştur. Araştırmada Türkiye ve Gürcistan'daki internet spor sitelerinin temel özellikleri ve farklılıkları içerik analiz formuna işlenerek; günlük ortalama haber sayıları, fotoğraflı haber sayısı, fotoğraflarda kullanılan içeriklerin spor branşlarına ve cinsiyete göre dağılımı, sürmanşette verilen haberlerin sayıları ve branşlara göre dağılımı, fotoğraf-haber ilişkisi, sürmanşetteki haberlerin günlük güncellenme sıklığı, reklam kullanımı, en çok beğenilen spor haberleri, ulusal ve uluslararası haber oranı, haber kaynağı, kullanıcı yorumlarının durumu gibi başlıklar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmada iki ülkenin kültürel yapısının spora bakış açısına ve medyada hangi branşların öncelikli olarak yer alacağına etki ettiği sonucuna varılmıştır. Spor siteleri incelendiğinde erkek ve kadınlara yönelik spor haberlerinin yapılandırılmasında, iki ülke arasında çok fazla fark olmadığı tespit edilmiştir. Spor branşlarına bakıldığında Türkiye'de futbol, Gürcistan'da ise rugby'nin ön planda olduğu görülmüştür. Ulusal ve uluslararası spor haberlerine yer verme durumunda, Sporx.com ve PopSport.com'da önemli farklılıklar ve benzerlikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the Internet entered human life, journalism practices have been changed as well as reading, watching and the usage of habits. As daily routines are maintained over the internet, news is also followed through the network structure. In this channel where all kinds of news are reached, we are faced with different news headlines. Among these various news headlines, sports has an important place with its ability to reach a significant number of readers, viewers and followers. Today, we read, watch and follow many sports news on the internet media. We see that sports pages are predominant among the most followed websites all over the world. Internet sports sites enable sports enthusiasts to access news, images, graphics, statistics, hypertexts and information. In this study, it has been tried to reveal the situation of sports, which is one of the most important phenomena of our age, in network structuring and journalism practices. In this context, according to the 2021 Alexa data, the most visited sports websites in Turkey, SporX and Popsport from Georgia were examined using the content analysis method between 16 February and 2 March, 2021. In the research, the main features and differences of internet sports sites in Turkey and Georgia were processed into the content analysis form; Daily average number of news, number of news with photos, distribution of content used in photos according to sports branches and gender, number of news in the bulletin and distribution according to branches, photo-news relationship, daily update frequency of news in the bulletin, use of advertisements, most like sports news, national and international news headings such as international news rate, news source, status of user comments were tried to be evaluated. In the research, it has been concluded that the cultural structure of the two countries affects the perspective of sports and which branches will take place in the media as priority. When sports sites are examined, it has been determined that there is not much difference between the two countries in the structuring of sports news for men and women. When we look at the sports branches, it is seen that football in Turkey and rugby in Georgia are at the forefront. In the case of national and international sports news coverage, significant differences and similarities were revealed on Sporx.com and PopSport.com.