Morbid obez ve obez çocuklarda psikopatolojilerin ve yavaş bilişsel temponun değerlendirilmesi
Evaluation of psychopathologies and slow cognitive pace in morbid obese and obese children
- Tez No: 702796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE GİZLİ ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çağımızın en büyük halk sağlığı sorunlarından biri sayılan obeziteyi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşırı ve anormal yağ birikimi olarak tanımlamaktadır. Çocukluk ve ergenlik döneminde sıklığı gittikçe artan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesine de doğrudan katkıda bulunur. Obezite gelişimine katkıda bulunan birçok faktör vardır. Bunlar çevresel, genetik, hormonal, yaşam tarzına bağlı endojen veya eksojen obezite olabilmektedir. Obezite sıklığı hem erişkinlerde hem de çocuklarda özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerin kentsel bölgelerinde hızla artmaktadır. Küresel boyutta çocukluk obezitesinin 1975'ten bu yana 8 kat arttığı görülmüştür. Çocukluk çağında gittikçe artan obezite prevelansına bağlı olarak; tip 2 diabetes mellitus, hipertansiyon, yağlı karaciğer hastalığı, obstruktif uyku apne sendromu ve dislipidemi dahil birçok yetişkin dönem hastalığı zemini oluşmaktadır. Çocuklarda obeziteye en çok neden olan şey; genetik yatkınlığı olan çocuklarda fazla kalori alımıdır. Bu da pozitif enerji dengesine neden olmaktadır. Her ne kadar en sık neden bu olsa da çoğunlukla tek bir neden olmadığından bu çağda obezite değerlendirilirken nedenler ve komorbiditeler incelenmelidir. Bunların incelenmesi yaşam tarzı müdahaleleri beraber hedefe yönelik girişim yapılmasını sağlar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) temelde iki ana semptom kümesi içerisinde toplanmaktadır. Bu iki ana semptom kümesi ise dikkat eksikliği baskın tip ve hiperaktivite baskın tip olarak ayrılmaktadır. Bu iki tip arasında her ne kadar bazı farklılıklar olsa da kendi aralarında geçişkenlik göstermektedir. DEHB'nin özellikle dikkat eksikliği alt tipinde görülen ve hiçbir semptom kümesine oturtulamayan bir grup hasta mevcuttur. Bu grup hastada görülen; harekete geçmede zorlanma, uyuşuk olma, uykulu görünme, kafası karışık gibi görünme, zihin bulanıklığı, çabuk yorulma benzeri semptomlar Yavaş Bilişsel Tempo(YBT) denilen başka bir belirti grubu altında kümelenmiştir. Her ne kadar bazı otoritelerce DEHB varyantı olarak düşünülse de son dönemde YBT'nin başka bir hastalık olduğu görüşü ön plandadır. Yavaş bilişsel tempo(YBT) özellikle DEHB'nin dikkat eksikliği alt tipiyle beraber görülmekle birlikte DEHB'ye sıklıkla eşlik eden davranım bozukluğu, karşıt olma karşıt gelme bozukluğu(KOKGB)' den ziyade depresyon, anksiyete bozukluğu ve sosyal içe çekilme ile daha sık komorbiditesi mevcuttur. Literatürde YBT ve çocukluk çağı obezite arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışma bu alanda literatürde olan boşluğu doldurmayı ve çocukluk çağı obezitesinin psikiyatrik komorbiditelerle ilişkisine farklı bir pencereden bakmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization (WHO) defines obesity as one of the biggest public health problems of our age as excessive and abnormal fat accumulation. Obesity, the frequency of which increases gradually in childhood and adolescence, also directly contributes to adult obesity. There are many factors that contribute to the development of obesity. These can be environmental, genetic, hormonal, lifestyle-related endogenous or exogenous obesity. The prevalence of obesity is increasing rapidly in both adults and children, especially in urban areas of low- and middle-income countries. Globally, childhood obesity has increased 8-fold since 1975. Due to the increasing prevalence of obesity in childhood; Many adult disease backgrounds occur, including type 2 diabetes mellitus, hypertension, fatty liver disease, obstructive sleep apnea syndrome and dyslipidemia. The most common cause of obesity in children; It is excessive caloric intake in children with a genetic predisposition. This results in a positive energy balance. Although this is the most common cause, since there is not usually a single cause, causes and comorbidities should be examined while evaluating obesity in this age. Examination of these leads to targeted intervention in conjunction with lifestyle interventions. Attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) is basically grouped into two main symptom clusters. These two main symptom clusters are divided into attention deficit dominant type and hyperactivity dominant type. Although there are some differences between these two types, they are transitive among themselves. There is a group of patients with ADHD, especially in the attention deficit subtype, who cannot be classified into any symptom cluster. In this group of patients; Symptoms such as difficulty in taking action, being lethargic, looking sleepy, appearing to be confused, confusion, and getting tired quickly are clustered under another symptom group called Sluggish Cognitive Tempo (SCT). Although it is considered as an ADHD variant by some authorities, the opinion that SBT is another disease has been in the foreground recently. Although sluggish cognitive tempo (SCT) is seen especially with the attention deficit subtype of ADHD, it has more frequent comorbidities with depression, anxiety disorder and social withdrawal rather than conduct disorder, oppositional defiant disorder (ODD), which often accompanies ADHD. . There is no study in the literature evaluating the relationship between SCT and childhood obesity. This study aims to fill the gap in the literature in this area and to look at the relationship between childhood obesity and psychiatric comorbidities from a different perspective.