Forecasting customer demand on ticket vending machines using bill acceptor device data
Bilet satiş makinelerinde para kabul ünitesi verileri ile müşteri talep tahmini
  1. Tez No: 702798
  2. Yazar: ERSİN TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diğer birçok sektörde olduğu gibi ulaşım sektöründe de verilerin analizi, veri üzerindeki şablonların belirlenmesi ve müşteri talebinin tahminlenmesi organizasyonlar için büyük önem taşımaktadır. Talep tahmininin başarısı; planlama, verimli kaynak kullanımı, değişime ayak uydurma konularında organizasyonlara katkı sağlamaktadır. Zaman serilerinin tahmini, istatistik ve makine öğrenimi alanlarında çok sayıda çalışmanın yapıldığı bir konudur. Bu tezde, ulaşım sektöründe kullanılan bilet satış makinelerindeki para kabul ünitelerine ait zaman serisi verileri ile sonraki gün müşteri talep tahminleri çeşitli istatistiksel ve makine öğrenimi yöntemleri ile oluşturulmuş, referans modeller ile karşılaştırmalar yapılarak sonuçlar üretilmiştir. Tahmin modelleri güncel literatürün takip edilmesini sağlayacak şekilde seçilmiş, modeller hakkında bilgiler tez kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in many other sectors, data analysis, recognizing patterns in data, and forecasting customer demand are of great importance for organizations in the transportation sector. The success of demand forecasting; contributes to organizations' planning, efficient use of resources, and adapting to change. Time series forecasting is a subject where much work has been done in statistics and machine learning. In this thesis, various statistical and machine learning methods are applied to the time-series data of the bill acceptors in ticket vending machines used in the transportation sector to forecast the customer demand for the next day. The results were produced by making comparisons with reference models. Forecast models have been selected to ensure that the current literature is followed. General information about the models is presented within the scope of the thesis.