Compact triple band circularly polarized GNSS antenna design
Transfer öğrenmeyı kullanarak yüz ifadeleri tanıma ve veri büyütme
- Tez No: 702812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAEID KARAMZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Küresel navigasyon uydu sistemi (GNSS), uydu uygulamaları alanında hızla gelişmektedir. Araştırmacıların araştırması için modern GNSS teknolojisinin önünde engeller var. Çoklu sistem GNSS cihazı popüler bir konudur. Anten tasarımcılarının amacı, normal performansını korurken antenin boyutunu küçültmektir. Bir anten dizisi tasarımı, aynı anda geniş bir bant genişliği, yüksek kazanç, kompakt boyut, yeterli kapsama alanı ve basit bir üretim sürecini gerçekleştirmelidir, bu da zor bir görevdir. Bir anten dizisi tasarımı, aynı anda geniş bir bant genişliği, yüksek kazanç, kompakt boyut, yeterli kapsama alanı ve basit bir üretim sürecini gerçekleştirmelidir, bu da zor bir görevdir. Bu tez, GPS L1-L2-L5 bantları, GLONASS G1, G2, GLONASS G1, G2, GLONASS G1, G2, ve G3 ve Galileo E5a, E5b, E6 ve E1 bantları. Önerilen antenin 1,17 – 1,57 GHz frekans aralığında 10 dB dönüş kaybı vardır. Önerilen anten, yalnızca düşük profili korurken yüksek verim elde etme kapasitesi ile değil, aynı zamanda yeni rezonanslar yaratma potansiyeli ve beraberindeki ek CP radyasyon özellikleri ile de dikkate değerdir. Bunlar, anten bant genişliğini genişletmek veya daha fazla operasyonel bant eklemek için kullanıldı. Karıştırma, sinyal iletimini kesmek veya engellemek için elektromanyetik radyasyonun bir iletişim veya navigasyon sistemine kasıtlı olarak uygulanmasıdır. GNSS bozucuları, uydu navigasyon frekans bandında bir girişim sinyali iletir. Sonuç olarak, çalışmanın nihai katkısı, çok sayıda yönlendirilebilir ışın yönü üretebilen ve çok az faz bozulması ile bozucuları etkili bir şekilde bastıran yeni bir geniş bant CP sıkışma önleyici anten dizisidir.
Özet (Çeviri)
The global navigation satellite system (GNSS) is rapidly developing in the field of satellite applications. For researchers to investigate, modern GNSS technology has obstacles. The multi-system GNSS device is a popular subject. The antenna designers' objective is to reduce the antenna's size while maintaining its normal performance. An antenna array design must accomplish a wide bandwidth, high gain, compact size, adequate coverage, and a simple fabrication process all at the same time, which is a difficult challenge. An antenna array design must accomplish a wide bandwidth, high gain, compact size, adequate coverage, and a simple fabrication process all at the same time, which is a difficult challenge. This thesis proposes various innovative small, high gain, and wide bandwidth circularly polarized (CP) antennas capable of providing extensive coverage for GNSS frequency bands from 1.1 GHz to 1.7 GHz, including the GPS L1-L2-L5 bands, GLONASS G1, G2, and G3, and Galileo E5a, E5b, E6, and E1 bands. The suggested antenna has a 10-dB return loss over the frequency range of 1.17 – 1.57 GHz. The proposed antenna is notable not only for its capacity to attain high efficiency while maintaining a low profile but also for its potential to create new resonances and the accompanying additional CP radiation characteristics. These were used to expand the antenna bandwidth or add more operational bands. Jamming is the deliberate application of electromagnetic radiation to a communication or navigation system in order to interrupt or impede signal transmission. GNSS jammers transmit an interference signal in the satellite navigation frequency band. As a result, the work's ultimate contribution is a new wideband CP anti-jamming antenna array that can generate numerous steerable beam directions and effectively suppresses jammers with little phase distortion.