Osmanlı Minyatür Sanatı'nın grafik tasarım eğitiminde kullanımı
The use of Ottoman miniature art in graphic design education
- Tez No: 702819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Crafts, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Teknoloji günümüz eylemlerinde hayatımızın her alanında işlerimizi hızlandırmak ve bir çok süreci pratik bir biçimde yürütebilmek için sürekli gelişmektedir. Bu gelişime ayak uydurmak ise mevcut ihtiyaçların doğrudan tesbiti ve yeni süreç ve platformlara uyarlanması ile mümkün olmaktadır. Geleneksel olarak el ile icra edilen, kağıt, kalem ve boyalar ile meydana getirilen resim, illüstrasyon ve benzeri uygulamalar da süreç içerisinde dijital platformlarda üretilmeye başlanmıştır. Bu üretim süreçlerine yapılacak katkılarda, ilgili sanatların icra edilme biçimlerini incelemek gerekmektedir. Bu çalışmada kağıt ve kalem ile belli bir üslup ve kurallar bütününe ait bir sanatın dijital platformlarda uygulanılabilirliği incelemiştir. Üniversite bünyesinde illüstrasyon öğrencileri ile birlikte bu sürece nasıl katkı sağlanabileceği araştırılmıştır. Son yıllarda popüler bir biçimde, geleneksel unsurların yeniden yorumlanmaları ve dijitalleştirilmeleri ile ilgili çok sayıda çalışma, üretim ve sanatçı eylemi söz konusudur. Grafik tasarım branşlarında mesaj içerikli unsurların minyatür sanatı üzerinden ele alınabilirliği, minyatür sanatının grafik tasarım dilinin mesaj verme eyleminde bir araç olarak kullanılırlığı, öğrencilerin bu problem durumlarında yapmış olduğu çalışmalar ile gözlemlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışmalar üretilerek problem durumuna yanıtlar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is constantly evolving in today's actions to speed up our work in all aspects of our lives and enables to carry out many processes in a practical way. Keeping up with this development is possible by directly identifying present needs and adapting them to new processes and platforms. Paintings, illustrations and similar applications, which are traditionally performed by hand and created with paper, pencil and paints, have also begun to be produced on digital platforms in the process. It is necessary to examine the ways in which the relevant arts are performed in contribution to these production processes. In this study, the applicability of an art that belongs to a certain style and rules with paper and pencil on digital platforms has been examined. It was investigated how to contribute to this process together with illustration students within the university. In recent years, there has been a large number of works, productions and artist acts dealing with reinterpretations and digitalization of traditional elements in a popular form. In graphic design branches, it has been tried to observe that the elements with message can be handled through the art of miniature, the use of the art of miniature as a tool in the act of giving a message in the graphic design language, with the studies conducted by the students in these problem situations. In this direction, studies were produced and responses to the problem situation were sought.