Çocuk acil kliniğine başvuran hastalarda sodyum denge bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of patients with sodium imbalance in pediatric emergency department
- Tez No: 702818
- Danışmanlar: PROF. ARİFE USLU GÖKCEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Sodyum denge bozuklukları klinik pratikte sık görülen elektrolit bozukluklarıdır. Ancak çocuk acilde başvurudaki sıklığı net bilinmemektedir. Çocuk acil kliniğine başvuran ve sodyum denge bozukluğu saptanan olguların hiponatremi ve hipernatremi sıklıkları ve hastalara ait klinik özelliklerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çocuk acil kliniğine başvuran ve sodyum denge bozukluğu saptanan (hiponatremi ve hipernatremi) hastalar çalışmaya alındı. Hastalara ait demografik bilgiler, başvuru mevsimi, kronik hastalık varlığı, ilaç kullanımı, acile başvuru nedeni, etiyolojik neden, serum sodyum, üre, kreatinin değerleri, akut böbrek yetmezliği gelişimi, hastanede kalış süresi ve mortalite oranları değerlendirildi. Bulgular: Hiponatremi prevalansı %8,8 ve hipernatremi prevalansı %0,6 idi. Hiponatremi en sık 13-24 ay arasında ve %33,2 oranında kış mevsiminde saptandı. Hiponatremi grubundan %11,8 hasta hastaneye yatırılarak izlendi. En sık başvuru şikâyeti %25,7 oranında ateşti. En sık %88,6 oranında hipovolemik hiponatremi saptandı ve bu grupta ekstrarenal nedenler %82,5 oranındaydı. Hiponatremi nedenlerinin büyük çoğunluğunu oral alım azlığı (%47,5) ve gastroenterit olguları (%34,6) oluşturmaktaydı. Hastaların %8,4'ünde kronik hastalık eşlik etmekteydi. Bu hastaların %4'ünde sürekli ilaç kullanımı mevcuttu. Hiponatremi grubunun %94,6'sı hafif hiponatremi grubuydu ve mortalite oranı %0,5 idi. Hiponatremi şiddeti ile yaş, cinsiyet ve başvuru mevsimi açısından gruplar arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Sodium imbalance is common electrolyte disorder in clinical practice. However, the frequency of admission in pediatric emergency is not known clearly. The aim of study was to evaluate the frequency of hyponatremia and hypernatremia and the clinical characteristics of the patients who admitted to the pediatric emergency department. Material and Methods: Patients who admitted to the pediatric emergency department and were found to have sodium imbalance (hyponatremia and hypernatremia) were included in the study. Demographic characteristics of the patients, season of admission, presence of chronic disease, drug use, reason for applying to the emergency department, etiological reason, serum sodium, serum urea, creatinine values, development of acute kidney failure, length of hospital stay and mortality rates were evaluated. Results: The prevalence of hyponatremia was 8.8% and the prevalence of hypernatremia was 0.6%. Hyponatremia was detected most frequently between 12-24 months and with a rate of 33.2% in winter. Hospitalisation rate of patients with hyponatremia was 11.8%. The most common complaint was fever (25.7%). Hypovolemic hyponatremia group was the most common group (88.6%) and extrarenal causes were 82.5% in this group. The most common cause of hyponatremia were low oral intake (47.5%) and gastroenteritis (34.6%). Totally 8.4% of patients had chronic disease and 4% of these patients had medication. Mild hyponatremia group was the most common type (94.6%) and the mortality rate was 0.5%. There was no statistical difference at severity of hyponatremia, age, gender, and the season of admission between the groups (p>0.05).