Yoğun bakım ünitesinde ölüm kalitesi ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the quality of death scale in the intensive care unit
- Tez No: 702852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı“Yoğun Bakım Ünitesinde Ölüm Kalitesi Ölçeği”nin Türk diline uyarlanarak, Türkçe geçerlik ve güvenirliğini saptamaktır. Bu çalışma metodolojik niteliktedir. Araştırmanın evrenini yoğun bakım kliniklerinde çalışan 261 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçiminde ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve en az bir sene yoğun bakım ünitelerinde çalışmış hemşireler dâhil edildi. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“Sosyodemografik ve Mesleki Bilgi Formu”,“Yoğun Bakım Ünitesinde Ölüm Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplandı. Bu çalışma yoğun bakım ünitelerinde genel durumu kritik olan hastalara bakım veren ve sürekli ölüme tanıklık eden yoğun bakım hemşirelerinin yoğun bakım birimlerinde ölüm kalitesi algılarını belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS paket programı ve AMOS programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Grupların karşılaştırılmasında ise parametrik ve nonparemetrik istatistik yöntemlerinden yararlanıldı. Ölçeğin dil geçerliğinde, 3 uzman tarafından İngilizce'ye çevirisi ve 3 uzman tarafından da Türkçe'ye geri çevirisi yapıldı. Kapsam geçerliliği uygulamasında Davis Tekniği uygulandı ve Kapsam geçerlilik indeksi (KGİ): 0,85 olarak bulundu. Yoğun Bakım Ünitesinde Ölüm Kalitesi Ölçeği'nin test-tekrar test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark yoktur (p>0.05). Standardize edilmiş katsayılar incelendiğinde faktör yüklerinin yüksek, standart hata değerlerinin düşük, t değerlerinin anlamlı olduğu belirlendi ve genel Cronbach's Alpha=0,87 olduğu bulundu. Sonuç olarak Yoğun Bakım Ünitesinde Ölüm Kalitesi Ölçeği Türk toplumu için güvenirliği ve geçerliği yüksek bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the Turkish validity and reliability of the“Quality of Death Scale in the Intensive Care Unit”by adapting it to the Turkish language. This study is methodological in nature. The population of the study consisted of 261 nurses working in intensive care clinics. Nurses who agreed to participate in the study and worked in intensive care units for at least one year were included in the sample selection. In the study, data were collected using the“Sociodemographic and Occupational Information Form”created by the researcher, and“Quality of Death Scale in the Intensive Care Unit”. This study was carried out to determine the quality of death perceptions of intensive care nurses who give care to critically ill patients and who constantly witness death in intensive care units. SPSS package program and AMOS program were used for statistical analysis of the data obtained in the study. Descriptive statistical methods, number, percentage, mean and standard deviation were used in the evaluation of the data. Parametric and nonparemetric statistical methods were used to compare the groups. In terms of language validity, the scale was translated into English by 3 experts and back translated into Turkish by 3 experts. Content validity index (CGI): 0.85. There was no statistical difference between the test-retest mean scores of the Quality of Death Scale in the Intensive Care Unit (p>0.05). When the standardized coefficients were examined, it was determined that factor loads were high, standard error values were low, and t values were significant, and overall Cronbach's Alpha=0.87. In conclusion, the Quality of Death Scale in the Intensive Care Unit is a highly reliable and valid scale for Turkish society.