Determinants of regional innovation in Turkish NUTS 3 regions from the spatial dependence perspective
Mekansal bağımlılık perspektifinden Türkiye NUTS 3 bölgelerinde bölgesel yeniliğin belirleyicileri
- Tez No: 702853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bölgelerde var olan bilginin farklı şekillerde birleştirilmesi, yeni bilginin üretilmesi, özümsenmesi ve yeniliğe çevrilmesi bölgesel ekonomik performansın temel itici güçlerinden olup bölgenin ulusal ve uluslararası ekonomilerle bağlantısını sağlamaktadır. Yeniliğin mekanla olan ilişkisi, ekonomi, bölge bilimi ve planlama gibi pek çok disiplinin çalışma konusu olmuştur. Yenilik, bu çalışma kapsamındaki yazına başvurulduğunda, bölgedeki bilgi tabanının göstergesi olarak kabul edilen yenilik çıktıları olarak tanımlanmaktadır. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki 81 ilde yenilik çıktılarını etkileyen önemli değişkenleri ortaya çıkarmaktır. Bu nitelikler insan unsuru, kurumlar ve mekanlar bağlamında üç ana eksende incelenmiştir. Türk Patent ve Marka kurumu başta olmak üzere kamu kurumlarından elde edilen ikincil veriler, istatistiksel ve mekansal analizlerde kullanılmıştır. 2019 yılı için Türkiye'deki 81 ilde patent ve faydalı model tescillerini etkileyen belirleyicilerin analizi SPSS ve ArcGIS Pro yazılımları aracılığıyla yapılmıştır. Türkiye'deki illerde yenilik çıktılarını olumlu etkileyen bileşenlerin, yenilikçi sektör ve Ar-Ge istihdamı, Ar-Ge harcamaları, OSB'ler, Ar-Ge merkezleri, ekonomik gelişmişlik düzeyi, nüfus yoğunluğu ve yeni açılan yenilikçi girişimler olduğu sonucuna varılmıştır. Bölgesel yeniliği olumlu etkileyen bileşenlerle oluşturulan yerel modeller, Türkiye illeri özelinde coğrafi konumun yenilik çıktıları üzerinde farklılaşan etkisi olduğunu göstermektedir. Bu araştırma Türkiye'de bölgesel yenilik politikalarının, yenilik çıktılarının üretim ve mekanla olan doğrudan ilişkisi kabulü ile, bölgelerdeki üretim biçimleri, sektörlerin teknoloji ve Ar-Ge yoğunlukları esas alınarak, hem küresel hem de yerel modeller aracılığı ile yere ait dinamiklerin çözümlenmesi sonucu geliştirilmesini önermektedir. Bu tez Türkiye'de bölgesel yenilik ve kalkınma alanında yapılan tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Combining the existing knowledge in different ways, production, and absorption of the new knowledge, and transformation of all these into innovation in a region are the main driving forces of regional economic performance and connect the region with national and international economies. The relationship of innovation with space has been the subject of many disciplines as economics, regional science, and planning. Innovation is defined as the innovation outputs accepted as an indicator of the knowledge base in the region when the literature within the scope of this study is consulted. This research aims to reveal the key components that affect innovation outputs in 81 NUTS 3 regions, also known as provinces in Turkey. These components are examined in three main axes in the context of human agency, institutions, and spaces. Secondary data obtained from public institutions, primarily the Turkish Patent and Trademark Office, are used in the statistical and spatial analyses. Variables affecting patent and utility model registrations in 81 provinces in Turkey for 2019 are analyzed via SPSS and ArcGIS Pro software. The key components that positively affect innovation output in Turkish provinces are innovative sector and R&D employment, R&D expenditures, OIDs, R&D centers, economic development level, population density, and newly opened innovative enterprises. Local models created with components that positively affect regional innovation show that geographical location has a varying effect on innovation outputs, specific to the provinces of Turkey. This research proposes the development of regional innovation policies in Turkey as a result of the analysis of local dynamics through both global and local models, based on the forms of production in the regions, the technology and R&D intensities of the sectors, with the recognition of the direct relationship of innovation outputs with production and space. This thesis aims to contribute to the discussions in regional innovation and development in Turkey.