Çok modlu yumuşak dokunsal ekran geliştirmesi
Multimodal soft tactile display
- Tez No: 702871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çok modlu bir dokunsal ekran geliştirmek, dokunsal bilimciler için gerçek bir zorluktur. Kullanıcılar bu ekranda sertlik, pürüzlülük, yapışkanlık ve sıcaklığı algılayabilirler. Maksimum gerçekçiliğe ulaşmak için tüm bu yüzey nitelikleri sağlanmalıdır. Bu çalışmada, bu yüzey niteliklerini sağlayabilen dokunsal bir ekran geliştirilmiştir. Yumuşaklık, pnömatik olarak çalıştırılan bir balon kullanılarak sağlanır. Pürüzlülük, gerilebilir iletken bir kumaş kullanılarak oluşturulur. Sıcaklık geri bildirimi sağlamak için bir peltier kullanılır. Ekranın performansını test etmek için psikofiziksel bir test yapılır. Sonuçlar, elektronik cihazlarda 2 boyutlu olarak simüle edilen meyve ve benzeri malzemelerin internet alışverişinde önerilen gösterimin kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developing a multimodal tactile display is a real challenge for haptic scientists. Users can perceive hardness, roughness, stickiness, and temperature on this display. To achieve maximum realism, all these surface qualities must be provided. In this paper, a tactile device is developed which is capable of providing these surface qualities. The softness is rendered using a pneumatically actuated balloon. The roughness is created by employing a stretchable conductive fabric. A peltier is used to provide temperature feedback. A psychophysical test is conducted to test the performance of the display. Results show the feasibility of using the proposed display in internet shopping of fruits and similar materials which are simulated in 2D on electronic devices.