Türk sinemasında gençlik komedisi türü: Çılgın Dersane örneği
Teen comedy genre in Turkish cinema: The case of the Çılgın Dersane
  1. Tez No: 702886
  2. Yazar: VEYSİ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sinema ve diğer sanatlara bakıldığın da çeşitli sınıflandırmalarla karşılaşılır. Sinema ilk olarak ortaya çıktığında sadece eğlence aracı olarak çıkmış daha sonra konulu filmlerin çekilmesi ile beraber kuramsal incelemeye tabi tutulmuş, yönetmen, senaryo ve çekim teknikleri yönleri ile incelenerek tür kavramı oluşmaya başlamıştır. Tüm dünyada gençlik komedisi olarak isimlendirilen ve genellikle ergenlik çağındaki bireylerin gündelik yaşamlarında karşılaştıkları zorluklara eğilen filmler ortaya çıkmıştır. Bu türün ilk ve en ilgi çeken örneği Hollywood yapımı American Pie (Amerikan Pastası – 1999) serisidir. Amerikan Pastasını takiben benzer senaryolar kullanılarak birçok devam filmi çekilmiştir. Benzer filmler kısa süre içerisinde tüm dünyada olduğu gibi Türk sinemasında da görülmeye başlamıştır. Türk sinemasında bu türe örnek olarak gösterilebilecek birçok film çekilmiştir. Bu filmler Çılgın Dersane (2007), Sınav (2006) ve Çılgın Kolej(2017) filmleridir. Çekilen Türk filmlerinin arasında ise Çılgın Dershane serisi dönem filmlerinde ergen öğrenciler arasında en çok izlenen filmlerin başında yer alır. Bu doğrultuda bu çalışmada Türk Gençlik Komedi sinemasında sinema seyircisi tarafından beğeni ile izlenen ve başarılı örnekler arasında gösterilen Çılgın Dersane film serisinin iki filmi; Çılgın Dersane Tatilde ve Çılgın Dersane Kampta filmleri analiz edilmiştir. Çalışmada türsel yapıyı belirlemek için yöntem olarak tür film eleştirisi kullanılmıştır. Ayrıca sinematografi kurgu, müzik, mekân/dekor, kostüm/aksesuar ve kamera açıları özellikleri doğrultusunda da gençlik komedi türü açıklanmaya çalışılmıştır. Tezimin birinci bölümünde tezin amacı ve önemi, tür kavramı, eleştiri ve tür film eleştirisi, literatür araştırılması yapılmıştır. İkinci Bölümünde tür filmlerinin temel yapıları, sinemanın ve komedi sinemasının tarihi, ideoloji, sinema ve özne arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bulguların yer aldığı üçüncü bölümde çalışmanın ana konusu olan Çılgın Dersane film serisinde Çılgın Dersane Tatilde ve Çılgın Dersane Kampta filmlerin türsel yapıları tür filmlerinin temel öğelerinden yararlanılarak incelenmiş ve çözülmüştür. Yapılan çözümleme neticesinde şu tespitlere ulaşılmıştır: Dönemsel Türk Komedi sinemasında bulunan Çılgın Dersane film serisinde incelenen filmlerde konu ve yaş itibariyle gençlere hitap etmesi, dershanede bulunan öğrencilerin yaşadığı türlü komik olayların ele alındığı görülmektedir. Türsel yapı içerisinde türü temsil ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Various claasifications are seemed when it is looked at cinema and other arts. Cinema was firtsly thought as an only recreational vehicle when it emerged at first. Then, it was subjected to theoretical review together with making of the themed movie and genre concept has begun occurring with the ways of director, scenerio and shooting techniques. The movies were occured called as teen comedy all over the world and touch on difficulties that generally adolescents encounter in their daily life. The first and most important sample of this genre is Hollywood production“American Pie-1999”series. Many sequels were made by using similar scenarios after American Pie. Similar movies have also begun appearing in Turkish cinema in a short time as in the whole world.“Çılgın Dersane (2007)”,“Sınav (2006)”, and“Çılgın Kolej (2017)”left its mark on a period and take part in teen generation comedy cinema with theme of adolescent student. In this thesis, two series of“Çılgın Dersane”-“Çılgın Dersane Tatilde”and“Çılgın Dersane Kampta”samples- which are denoted as the best samples in Turkish Teen Comedy will be analyzed. In the thesis, genre movie analysis methods used by Zafer Özden basically were utilized to determine the generic structure and was used genre movie review as method. Also, teen comedy genre was tried to be expressed with specifications of cinematography ficton, music, venue/decor, costume/accessories and camera angels. In the first part of my thesis, the purpose and importance of the thesis, genre concept, review and genre movie review, literature research were made. In the second part, basic structures of genre movies, the history of cinema and comedy cinema, ideology, subject and relation between subject and cinema were analyzed. In the third part that findings take part, generic structures of“Çılgın Dersane Tatilde”and“Çılgın Dersane Kampta”movies which is the main part of the thesis were analyzed and solved by using basic items of genre movies.“Çılgın Dersane”taking part on periodic Turkish Comedy Cinema is viewed that appeals to young people by age and tackle various funny events used by the students in the cram school. It is seemed that it represents the genre in generic structure.