Havayolu çalışanlarının demografik özellikleri, sağlık bilinçleri ve yaşam tarzlarının fonksiyonel gıda seçimi üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
A study on the effects of airline employees' demographic characteristics, health consciousness and lifestyles on functional food selection
  1. Tez No: 702887
  2. Yazar: ANIL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜLKER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fonksiyonel gıdalar teknolojinin ve üretimin gelişmesiyle birlikte çeşitlenmekte sağlığımızın bir parçası olacak şekilde güncellenmektedir. Farklı şekillerde elde edilen ve geçerliliği ispatlanarak hayata kazandırılan bu ürünler çeşitli hastalıkların oluşmasını önlemeye ve bir sonraki adımda bu hastalıkları iyileştirilmeye yardımcı olabilmektedirler. Günümüzde obezitenin, stresin, çeşitli alışkanlıkların bedenimize ve zihnimize zarar verdiği gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir birey olmanın temel unsurları zihnin ve bedenin bir bütünlük halinde iyi olması şeklinde kabul edildiğinde fonksiyonel gıdaların kullanımı önem kazanmaktadır. Çalışma hayatındaki stres, vardiyalı düzende çalışmak vb. faktörler kişilerin sağlıklı bir birey olmaları konusunda yardım sağlamamaktadır. Araştırmanın amacı, iş gücünün birer temsilcisi olan havayolu çalışanlarının sağlık bilinçleri, yaşam tarzları, demografik yapıları ve fonksiyonel gıda seçimlerinin birbirleri arasındaki ilişkilerini incelemek ve bu veriler doğrultusunda çalışanların fonksiyonel gıda farkındalıklarını ortaya koymaktır. Elde edilen geçerli anket sayısı 360 olarak kabul edilmiştir. Veriler“SPSS for Windows 25.0”paket programına aktarılarak analizler elde edilmiştir. Analiz için 3 değişken belirlenmiştir ve bu 3 değişken için farklı alt boyutlar oluşturarak veriler analiz edilmiştir. Fonksiyonel gıda değişkeni için 3 adet (fonksiyonel sonuçlar ve ototelik değerler, değerler ve psikolojik sonuçlar), sağlık bilinci değişkeni için 2 adet (sağlık bilinci ve gıdalarda seçicilik) ve yaşam tarzı değişkeni için 2 adet alt boyut (yaşam tarzı, işlenmiş gıda tercihi) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda çalışanların fonksiyonel gıda seçimi, sağlık bilinçleri, yaşam tarzları ve demografik yapıları arasında çeşitli ilişkilerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Functional foods are diversified and updated to be a part of our health with the development of technology and production. These products, which are obtained in different ways and brought to life by proving their validity, can help prevent the formation of various diseases and, in the next step, improve these diseases. Today, it is observed that obesity, stress and various habits harm our body and mind. The use of functional foods gains importance when the basic elements of being a healthy individual are accepted as the well-being of the mind and body as an entire. Stress in working life, working in shifts, etc. factors do not help people to be healthy individuals. The aim of the research is to examine the relationships between the health consciousness, lifestyles, demographic structures and functional food choices of airline employees, who are representatives of the workforce, and to reveal the functional food awareness of the employees in line with these data. The number of valid questionnaires obtained was accepted as 360. Analyzes were obtained by transferring the datas to the“SPSS for Windows 25.0”package program. For the analysis, 3 variables were determined and the data were analyzed by creating different sub-dimensions for these 3 variables. There were sub-dimensions used 3 for functional food variable (functional outcomes and autotelic values, values and psychological outcomes), 2 for health consciousness variable (health consciousness and food choices), 2 for lifestyle variable (lifestyle, processed food preference). As a result of the analysis, it has been seen that there are various relationships between the functional food selection, health consciousness, lifestyles and demographic structures of the employees.