Okul sporlarına katılan öğrencilerin sosyal duygusal öğrenmeleri ile temel demokratik değer düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the social emotional learning and basic democratic value levels of students participating in school sports
  1. Tez No: 702905
  2. Yazar: METİN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada düzenli spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerileri ile temel demokratik değer düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak çeşitli değişkenler açısından derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Gaziantep ilinde 7 ve 8. sınıfa devam eden 379'u (%50,53) kadın, 371'i (%49,46) erkek olmak üzere toplam 750 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek için oluşturulan 16 madde, sosyal duygusal öğrenme becerilerini belirlemek amacı ile 20 madde, temel demokratik değer düzeylerini belirlemek için 34 madde sorulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis H testi ve gurup içi anlamlılığı tespit etmek için Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre dağılımları incelendiğinde, spor yapan öğrencilerin %43,7 kadın %56,3 erkek öğrenci iken spor yapmayan öğrencilerin %57,3 kadın %42,7 erkek öğrencidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between social emotional learning skills and basic democratic values levels of secondary school students who do and do not do sports regularly, in terms of various variables. The sample of the study consists of 750 secondary school students, 379 (50.53%) female and 371 (49.46% male) 7th and 8th grade students in Gaziantep. In the study, 16 items were asked to determine the demographic characteristics of the students, 20 items were asked to determine their social emotional learning skills, and 34 items were asked to determine their basic democratic value levels. In the evaluation of the data, Kruskal-Wallis H test and Mann-Whitney U test were used to determine the significance within the group. When the distribution of the students according to their gender is analyzed, 43.7% of the students who do sports are females and 56.3% are male students, while 57.3% of the students who do not do sports are females and 42.7% are male students.