Avrupa'da homegrown terörizm ve radikalleşme
Homegrown terrorism and radicalisation in Europe
  1. Tez No: 702914
  2. Yazar: FEYZULLAH UĞUR ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜLGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Terörizm günümüzdeki en önemli güvenlik tehditlerinden biri olup tarih boyunca farklı zamanlarda farklı biçimlerde kendini göstermiştir. Geleneksel terörizm tanımının aksine homegrown terörizm kaynağı, işleyişi ve nedenleri bakımından farklılık göstermektedir. Homegrown terörizmi kendine özgü kılan, ikinci ve üçüncü nesil Müslüman göçmenlerin vatandaşları oldukları veya uzun süredir ikamet ettikleri ülkelerde radikalleşerek terör eylemleri gerçekleştirmeleridir. Bu bağlamda, 2005'den beri Avrupa'da gerçekleşen terör olaylarının büyük bir kısmı homegrown terörizm olarak sınıflandırılabilir. Bu çalışmada, Avrupa'da en çok Müslüman nüfusa sahip ilk iki ülke olan Fransa ve Almanya'nın göç ve entegrasyon politikalarının, göçmenlerle olan ilişkilerini nasıl etkilediği ve radikalleşmeyi ne ölçüde tetikleyerek homegrown terörizmin nasıl ortaya çıkışına zemin hazırladığı üzerinde durulacaktır. Bunu yaparken, geçmişteki terör örgütleri ve terörizmin tarihsel süreci incelenerek homegrown terörizmin diğer terör türlerinden farkları ortaya konulacaktır. Bu sayede homegrown terörizm ve radikalleşmenin tanımı yapılarak, radikalleşen bireylerin genel özellikleri, radikalleşme noktaları ve radikalleşmeyi doğrudan etkileyen faktörler açıklanacaktır. Bu bağlamda radikalleşme sürecinin nasıl işlediği üzerinde durularak, radikalleşme ile radikalleşmeyi etkileyen devlet politikaları arasındaki ilişkiler incelenecektir. Bunlarla birlikte Fransa ve Almanya'nın göçmenlere yönelik tutumlarının ve politikalarının karşılaştırılmalı analizi yapılarak, her iki ülkenin göç tarihi, entegrasyon politikaları, din ile devlet ilişkileri ile göçmenlerin karşılaştığı sosyo-ekonomik sorunlar ile homegrown terörizmle arasındaki ilişki analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the most important security threats today and has manifested itself in different forms at different times throughout history. Contrary to the traditional definition of terrorism, homegrown terrorism differs in terms of its source, functioning and causes. What makes homegrown terrorism unique is that second and third generation Muslim immigrants become radicalized and carry out acts of terrorism in the countries of their citizenship or long-term residence. In this context, most of the terrorist incidents that have taken place in Europe since 2005 can be classified as homegrown terrorism. In this study, it will be focused on how the immigration and integration policies of France and Germany, the first two countries with the largest Muslim population in Europe, affect their relations with immigrants and how they triggered radicalization and paved the way for the emergence of homegrown terrorism. While doing this, terrorist organizations in the past and the historical process of terrorism will be examined and the differences of homegrown terrorism from other types of terrorism will be revealed. In this way, homegrown terrorism and radicalization will be defined, and the general characteristics of radicalized individuals, their radicalization points and the factors that directly affect radicalization will be explained. In this context, by emphasizing how the radicalization process works, the relations between radicalization and state policies affecting radicalization will be examined. In addition, by making a comparative analysis of the attitudes and policies of France and Germany towards immigrants, the history of immigration, integration policies, religion and state relations of both countries, the socio-economic problems faced by immigrants and the relationship between homegrown terrorism will be analysed.