Havayolları kaza inceleme sonuçlarının organizasyonel süreçlere aktarılmasında BOW-TIE yönteminin kullanılması
The use of BOW-TIE method in transferring the results of an airline accident investigation to organizational processes
  1. Tez No: 702915
  2. Yazar: SEÇİM SEÇKİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARIKAN ÖZTÜRK, DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Havacılık organizasyonlarında tehlikelerin tespit ve analizi için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de BOW-TIE yöntemidir. BOW-TIE ile tehlike tespiti ve analizi sonucunda, kazaya giden süreçlerin engellenmesi ana amaçlardan birisidir. Emniyet yönetim sistemi içerisinde bu süreç devamlılık arz eder ve elde edilen verilerle havacılık organizasyonu içerisinde önlemler tanımlanır. Yaşanan havacılık kazaları sonrası inceleme süreçlerinde, kazayı oluşturan unsurların tespit edilerek önlemlerin alınması için, kaza kırım inceleme metotları kullanılır. Kaza veya olay incelemelerinden elde edilen veriler sistem içerisinde o anda gerçekleşmiş olan kaza/olay özelinde önlemler olarak sistem içerisine aktarılır. Havacılıkta ana hedef aynı kazanın/olayın bir daha yaşanmamasıdır. Bu çalışmada; havacılık organizasyonlarında emniyet yönetim sistemi içerisinde devamlılığı olan tehlike analiz metodu BOW-TIE içerisinde, kaza/olay inceleme sonuçlarından elde edilen verilerin aktarılarak, organizasyon içerisinde analiz sürekliliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmada, yaşanmış olayın bir kez geri beslemesinin değil, sürekli olarak organizasyon içerisinde değişken etkenlerin analizinin yapılmasının daha faydalı olacağını göstermek üzere örnek bir kaza, BOW-TIE yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the methods used for the detection and analysis of hazards in aviation organizations is the BOW-TIE. As a result of hazard detection and analysis with BOW-TIE, one of the main purposes is to prevent the processes leading to an accident. This process is continuous within the safety management system and measures are defined within the aviation organization with the data obtained. In the processes after aviation accidents, accident investigation methods are used to determine the elements that constitute the accident and to take precautions. The data obtained from accident or incident investigations are transferred into the system as precautions specific to the accident / incident that took place at that time. The main goal in aviation is not to experience the same accident / incident again. In this study; In the hazard analysis method BOW-TIE, which has continuity within the safety management system in aviation organizations, it is aimed to ensure the continuity of analysis within the organization by transferring the data obtained from the accident / incident investigation results. A sample accident was examined using the BOW-TIE method to show that it would be more beneficial to continuously analyzes the variable factors within the organization, rather than the feedback of the experienced event once.