The trade pattern of Turkey and Iraq
Türkiye ve Irak'ın ticaret yapısı
- Tez No: 702919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dış ticaret ve uluslararası ticaret ve Borsa ilişkileri, bu konunun önemi ve siyasi ve uluslararası üzerindeki aşırı ve etkili, etkileri nedeniyle, uluslararası ekonominin ve dünyanın farklı ülkelerinden her ülkenin genel ekonomisinin en önemli konuları arasındadır. İlişkileri ve bu ülkelerin ekonomik ve sosyal refahının sağlanmasında. Uluslararası ekonominin ticaret dengesi ve ödemeler dengesinden oluştuğu biliniyor, burada her ikisinin de bu uluslararası ilişkileri harekete geçirmede büyük etkisi olduğunu görüyoruz. Bu araştırma, Irak ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler son yirmi yılda büyük ölçüde geliştiği için, Irak Devleti ile diğer ülkeler, özellikle Türk devleti arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin sağlamlaşmasında uluslararası ticaretin durumunu açıklamaya ve analiz etmeye geliyor. Bu araştırmanın, zayıflık faktörlerini ortadan kaldırmak ve aynı zamanda aralarındaki tüm ilişkileri ve antlaşmaları harekete geçirmek ve geliştirmek için bu ilişkilerin zayıf ve güçlü yönlerini ortaya çıkarmadaki önemi, her iki ülkede de büyümeyi ve ekonomik gelişmeyi büyük ölçüde etkilemiştir. İki ülke, hem bu ticari ilişkilerin yeni modellerine ulaşmasına ve hem de her iki halkın da mutluluğu ve refahı için gelecekte Irak ve Türkiye arasında geniş ekonomik ufuklara ulaşmasına yol açan yolları ve yöntemleri ortaya çıkarır. hem mevcut ülkelerde hem de bununla biliyoruz ki, bu araştırmanın problemi, bu gelişmiş ilişkilerin oluşmasına yol açan tüm ekonomik yöntemlerin netliğinin olmaması ve araştırmanın amacı, ulaşmanın olumlu yollarının keşfine ulaşmaktır. her iki ülkenin (Irak ve Türkiye) ekonomik düzeninin, en az benimsenen tüm yöntem, kalıp ve ticari yöntemleri takip ederek, kalkınma ve ekonomik kalkınmaya ulaşmasını hedefleyen şey Dünya ülkeleri arasında uluslararası değişimler.
Özet (Çeviri)
Foreign and international trade exchange relations are among the most important topics of the global economy and the entire economy of each of the different countries of the world. This is attributed to the importance of this topic and its profound and effective impact on political and international relations and the achievement of the economic and social well-being of these countries. It is well known that the international economy consists of the balance of trade and the balance of payments, both of which have a significant impact on the activation of these international relations. This study comes to explain and analyze the place of international trade in the consolidation of political and economic relations between the State of Iraq and other countries, especially the Turkish state, as these trade relations between Iraq and Turkey have developed a lot in the past two decades and have greatly affected the growth and economic development of both countries, the importance of this research comes in detecting the weak and vital aspects of these relations in order to eliminate the factors of weakness and at the same time activate and develop all relations and treaties between the two countries, as well as disclosure about the ways and ways that lead to the new patterns of these trade relations and also to reach broad economic prospects between Iraq and Turkey in the future in order to please and the well-being of both peoples in both neighboring countries, thus we know that the problem of this research is the lack of clarity of all economic methods that lead to the creation of these advanced relationships, and the goal of the study is to reach the detection of the answering methods to reach what aims to achieve the economic systems of both countries (Iraq and Turkey) in advancing the development and economic development of them, by following all the methods, patterns and trade methods adopted in the international economies between the countries of the world.