Fizyolojik optik sinir başı çukurlaşması olan olgularda optik sinir başının heidelberg retina tomografisi ve optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Optic nerve head evaluation with heidelberg retinal tomography and optical coherence tomography in cases withphysiologic large cups: a comperative study
  1. Tez No: 702918
  2. Yazar: ŞENAY AŞIK NACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TAKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızda göz içi basıncı (GİB) ve görme alanı (GA) normal olarak değerlendirilip optik sinir başı (OSB) çukurlaşması 0.6 ve üzerinde olan fizyolojik çukurlaşma (FÇ) tanısı koyduğumuz olguların OSB parametreleri ve retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlıkları, Heidelberg retina tomografisi (HRT) ve optik koherens tomografi (OKT) ile ölçülüp erken glokomatöz (EG) hasarı olan ve normal (NK) olgularla karşılaştırmalı değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Daha önce glokom tanısı almamış ve rutin muayenede cup/disk oranı (C/D) ≥ 0.6 olan fizyolojik çukurlaşmalı 57 olgunun 57 gözü ile C/D ≤ 0.4 olan 55 olgunun 55 gözü (normal grup) ve glokom birimimizde takipli erken glokomatöz hasarı olan 56 hastanın 56 gözü çalışmaya alındı. Tüm olgulara tam oftalmolojik muayene, gün içi intraoküler basınç takibi, gonyoskopi, santral kornea kalınlığı (SKK), OKT ile RSLT kalınlık analizleri, HRT ile OSB parametreleri ölçümleri ve GA testleri yapıldı. Tüm olguların birer gözleri randomize olarak seçildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we evaluated the optic nerve head (ONH) cupping parameters and thickness of retinal nerve fibre layers (RNFL) with Heidelberg retinal tomography (HRT) and optical coherence tomography (OCT) in patients with the diagnosis of physiological cupping whose intraocular pressure (IOP) and visual fields (VF) are normal but ONH cupping is more than 0.6. We then compared them with early glaucomatous (EG) patients and normal cases as control (NK). Material and Methods: The study enclosed 57 eyes of 57 patients having no previous diagnosis of glaucoma but with physiological cupping C/D≥0.6 on routine ophthalomological evaluation and 56 eyes of 56 early glaucomatous patients followed in our glaucoma unit. Control group (NK) consisted of 55 eyes of 55 cases with C/D≤0.4. All the patients were evaluated with whole ophthalmologic examination, intraocular pressure measurements, with gonioscopy and tests for thickness of central cornea (TCC), OCT, RNFL analyses, HRT, ONH parameters and VF tests. Only one eyes of each patient were randomly chosen. Results: All of the three groups were comparable with regards to TCC and refraction values (p=0.437 and p=0.478).