Pompaj depolamalı hidroelektrik santral tasarımı
Design of hydroelectric plant with pumping storage
- Tez No: 702946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAHADIR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerjinin, sürekliliğinin sağlanması için üretimdeki ve tüketimdeki ani değişimlere karşı depolanması gerekmektedir. Bu soruna çare olabilecek çözümlerden biri pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerdir. Halen tüm Dünyada yapım veya planlama aşamasında olan çeşitli pompaj depolamalı hidroelektrik santral projeleri bulunmaktadır. Türkiye, hidroelektrik santralleri hakkında yeterince uzun bir tecrübeye sahip olmasına rağmen, yapım aşamasında ve işletmede hiçbir pompaj depolamalı santrali bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, dünyada ve ülkemizde mevcut PDHES'ler incelenerek, Oymapınar hidroelektrik santralı rezervuarının alt rezervuar olarak kullanıldığı örnek bir pompaj depolamalı hidroelektrik santral tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the continuity of energy, it must be stored against sudden changes in production and consumption. One of the solutions that can solve this problem is pumped storage hydroelectric power plants. There are various pumped storage hydroelectric power plant projects under construction or planning all over the world. Although Turkey has a sufficiently long experience with hydroelectric power plants, there are no pumped storage power plants under construction and in operation. Therefore, in this thesis, an exemplary pumped storage hydroelectric power plant design, in which the Oymapınar hydroelectric power plant reservoir is used as a sub-reservoir, was made by examining the existing PDHES in the world and in our country.