Bir kojik asit türevi olan kojilmetil diklorobenzil piperazinin in vitro ortamlarda doza ve zamana bağlı anti kanser etkisinin araştırılması
Investigation of dose and time-dependent anti-cancer effects of kojilmethyl diclorobenzyl piperazine, a kojic acid derivative, in vitro environments
- Tez No: 702950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BETTS, DOÇ. DR. CANAN SEVİMLİ GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması, invazif özellik kazanması ve metastaz yapması ile karakterize olan ölümcül bir hastalıktır. Kemoterapide uygulanan antikanser etkili ilaçların etki mekanizmaları kesin olarak bilinmese de güçlü antiproliferatif etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Ayrıca bu ilaçlar, kanser hücresi üzerinde toksik etki göstermenin yanı sıra sağlıklı hücreler üzerinde de etki göstermektedir. Günümüzde, kanser hücresi ile sağlıklı hücreleri birbirinden ayırt ederek, kanser hücrelerini hedef alan antikanserojen ajanlar üzerine birçok çalışma yapılsa da kanser ilaçlarının sağlıklı hücreleri de etkilemesinin önüne geçilememiştir. Bu nedenle yeni antikanserojen ajan arayışları içerisine girilmiş, bu amaç doğrultusunda da son zamanlarda yapılan çalışmalarda çeşitli kanser tiplerine karşı sentetik, bitkisel ve fungus kaynaklı metaboliltlerin antikanser etkileri araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalardan bazıları da bir mantar metaboliti olan, anti-mikrobiyal, anti-trozinaz, pestisit, anti-diyabetik ve anti-konvülsan aktiviteye sahip olan Kojik asiti (5-hidroksi-2-(hidroksimeti1)- 4H-piran-4-on) hedef almıştır. Bu çalışmada, anti-karsinojenik etkisi keşfedilmiş kojik asitin bir türevi olan patentli Koji MG84 bileşiğinin 4 farklı kanser hücre hattı ile bir sağlıklı hücre hattı üzerindeki anti-karsinojenik etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, Koji MG84'ün 100µg/ml ile 0.39µg/ml aralığındaki 9 farklı konsantrasyonu DMSO içersinde süspanse edilerek hazırlandı. Sitotoksik aktivitesi, doza ve zamana bağlı olarak MTT analizi ile test edildi. Sitotoksik aktivite çalışmalarının sonunda bileşik, 5,8µM' lik IC₅₀ değeri ile SK MEL hücre hattı üzerinde en yüksek anti-proliferatif etkiyi gösterirken, sağlıklı hücre hattı VERO üzerinde 30,3µM' lik IC₅₀ değeri göstermiştir. Koji MG84'ün SK MEL hücre hattı üzerindeki anti-proliferatif etkisi, VERO hücre hattı üzerindeki etki ile karşılaştırıldığında 5.5 kat daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre, Koji MG84'ün kanser tedavisi için umut verici bir ajan olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a fatal disease characterized by the uncontrolled proliferation of cells, their invasiveness and metastasis. Although the mechanisms of action of anticancer drugs used in chemotherapy are not known exactly, they are known to have a strong antiproliferative effect. In addition, these drugs have toxic effects not only on cancer cells but also on healthy cells. Today, although many studies have been conducted on anticarcinogenic agents targeting cancer cells by distinguishing cancer cells from healthy cells, it has not been prevented that cancer drugs affect healthy cells. For this reason, a search for new anticarcinogenic agents has been started, and in recent studies, the anticancer effects of synthetic, herbal and fungal metabolites against various cancer types have been investigated. Some of these studies also include Kojic acid (5-hydroxy-2- (hydroxymethyl) - 4H-pyran-4-one), a fungal metabolite, which has anti-microbial, anti-trosinase, pesticide, anti-diabetic and anti-convulsant activity. targeted. In this study, it was aimed to investigate the antiproliferative effect of the patented Koji MG84 compound, which is a derivative of kojic acid whose anti-carcinogenic effect was discovered, on 4 different cancer cell lines and a healthy cell line. For this purpose, 9 different concentrations of Koji MG84 in the range of 100µg / ml to 0.39µg / ml were prepared by suspending them in DMSO. Its cytotoxic activity was tested by MTT analysis depending on the dose and time. At the end of the cytotoxic activity studies, the compound showed the highest anti-proliferative effect on the SK MEL cell line with an IC₅₀ value of 5,8µM, while the IC₅₀ value of 30,3µM on the healthy cell line VERO. The anti-proliferative effect of Koji MG84 on the SK MEL cell line was 5.5 times higher compared to the effect on the VERO cell line. According to the results of our study, Koji MG84 is thought to be a promising agent for cancer treatment.