Şehiriçi karayolu ağında hız limitlerinin kapasite ve hizmet seviyesi üzerine etkileri: Ankara örneği
Effects of speed limits on capacity and service level on intracity highway network: Ankara case
  1. Tez No: 702949
  2. Yazar: ADİL KÜRŞAD SABUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla Ankara ana kollektörlerinden Anadolu Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Mevlana Bulvarı'nda yer alan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) yardımıyla sürekli yürütülen hız sınırlaması ve kontrolü sırasında elde edilen ve her bir aracın geçiş zamanı ve hızını içeren kayıtlar, kaynak verileri olarak kullanılmaktadır. Bu veriler, KGYS yerleşik bulvarlar, her bir yön ve şerit için göre yıllık, çeyrek dönemlik, mevsimsel, aylık ve haftanın günleri gibi farklı zaman dilimlerine göre düzenlenerek çalışma veritabanı oluşturulmaktadır. Yeni veritabanı yardımıyla öncelikle zirve saat faktörü, sonrasında her bulvar özelinde zamansal aralık, ortalama hız, akım ve yoğunluk gibi temel trafik akım özellikleri belirlenerek analiz edilmekte ve değerlendirilmektedir. Akım özelliklerine bağlı olarak her bulvar yön ve şeritleri için farklı zaman dilimlerine göre hizmet seviyeleri belirlenmektedir. Bu analiz veya çalışmalar, irdelenen bulvarların trafik akım karakteristik özellikleri ile farklı zaman dilimlerine göre trafik akım tahminlerine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The records of vehicle passing time and speeds obtained -during the speed limit and control studies to ensure traffic safety and regulation- by means of City Security Management System (KGYS) located at Ankara Anadolu, Dumlupınar and Mevlana Boulevards, are used as main data of this study. A new study database is generated by rearranging main data with respect to different time periods such as yearly, quarterly, seasonal, monthly and daily for each boulevards, direction and lanes. By use of this new database, primarily peak hour factors later fundamental traffic characteristics such as time headway, average speed, flow and density are studied, analyzed and evaluated for each boulevard. Then level of services for each boulevard, direction and lane are determined. These analyses or studies provide or help to get information about future traffic flow characteristics and traffic flow estimations for different time periods at related Boulevards.