Ortadoğu gelişmelerinin Arap milliyetçiliğine etkileri
The effects of Middle East developments on Arab nationalism
- Tez No: 702965
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ortadoğu Bölgesi, Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarının orta noktası olma özelliğine sahip olması dolayısıyla çok stratejik bir konumdadır. Arap Yarımadası'nı da içine alan bölge özellikle enerji kaynakları açısından zengin olan birçok devleti bünyesinde barındırmaktadır. Napolyon'un Mısır'ı işgali ile bölgedeki ticari faaliyetler hız kazanmış, Batılı devletler de pazar olarak gördükleri bu topraklara nüfuz etmeye başlamışlardır. Daha sonra edebi ve kültürel faaliyetlerle ve daha çok misyonerlik faaliyetleri ile Arap milliyetçiliği düşüncesini ateşlemeye çalışmış ve başarılı olmuşlardır. Bölgede artan bağımsızlık düşüncelerini bastırmak için Osmanlı tarafından uygulanan politikalar başarılı sonuçlar vermemiş ve siyasi kimliğe kavuşan Arap milliyetçiliği hareketi Arapların Osmanlı Devleti'ne isyan etmesine ve yeni bir Ortadoğu-Arap düzeninin oluşmasına neden olmuştur. Arap milliyetçiliğinin bundan sonraki izlediği yol, Ortadoğu Bölgesi'nde meydana gelen neredeyse bütün gelişmelerden etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Middle East is in a very strategic position due to its feature of being the midpoint of Asia, Africa and Europe continents. The region, which also includes the Arabian Peninsula, includes many states that are particularly rich in energy resources. With the invasion of Egypt by Napoleon, commercial activities in the region accelerated, and Western states started to penetrate these lands, which they see as a market. Later, they tried to ignite the idea of Arab nationalism through literary and cultural activities and mostly missionary activities, and they were successful. Policies implemented by the Ottoman Empire in order to suppress the increasing independence in the region did not yield successful results and the Arab nationalism movement, which gained a political identity, caused the Arabs to revolt against the Ottoman Empire and the formation of a new Middle East-Arab order. The next path of Arab nationalism was influenced by almost all developments in the Middle East Region.