The formation of Iraqi nationalism under the British mandate (1920- 1932)
İngiliz mandası döneminde Irak milliyetçiliğinin oluşumu (1920- 1932)
  1. Tez No: 250602
  2. Yazar: PIRIL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, 1920-1932 yılları arasındaki dönemde, İngiliz etkisi altındaki Irak'ta milliyetçilik ve ulus devletin oluşumu konularını incelemektedir. Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan Tanzimat reformlarının, İmparatorluğun Arap topraklarında ve Irak'ta erken dönem Arap milliyetçiliğini nasıl etkilediği ve daha sonra Irak'taki İngiliz Mandater yönetim döneminde Irak milliyetçiliği ve ulus devlet olma süreçleri üzerine odaklanmıştır. Tezde, ayrıca, Musul sorununun Irak milliyetçiliği ve yine ulus devlet olma süreci üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Tez, Manda döneminde politika, sosyal yapı, siyasi partiler, devlet yönetimi, ordu ve ekonomi konularında yapılan düzenlemelerle gerçekleştirilen ulus-devletleştirme sürecini incelemektedir. Irak'ta İngiliz Mandası dönemi, Irak'ın sınırlarının çizilmesi ve devlet yapısının oluşturulması gibi önemli gelişmelere sahne olmuştur. Bu gelişmeler ülkeyi günümüzde de hala çeşitli şekillerde etkilemektedir. Tezin son kısmında İngiliz Mandası tarafından uygulanan politika ve stratejileri anlamanın, ülkenin güncel gelişmelerini anlamada son derece yardımcı olacağı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the development of a national identity and the ideology of nationalism, and the formation of nation-state in Iraq under the British Mandate from 1920 to 1932. The study focuses on the influences of the early Arab nationalist movements during the last decades of the Ottoman Empire and under the British Mandate over Iraqi nationalism and nation-state process. The study specifically examines the Mosul question and its effects on the formation of the territorial unity of the state in Iraq. The study also explores the successive civil administration during Mandate period while making Iraq a ?nation-state? by taking actions concerning the politics, social structure, the government, army and economy. The British Mandate period in Iraq witnessed many important developments such as the drawing of Iraq?s boundaries and the shaping of the foundations of the state structure. These developments continue to affect the country in a variety of ways even today. In the final part of the thesis, it is pointed out that understanding some of the policies and strategies implemented in Iraq by the British can help to make meaningful interpretations of current affairs in this country.