Citizenship by invitation: The case of naturalized Syrians in Turkey's tertiary education
Davet yoluyla vatandaşlık: Türkiye'nin yükseköğretiminde Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyelilerin örneği
  1. Tez No: 702977
  2. Yazar: OMAR KADKOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye hükümeti 2016 yılında yükseköğrenimdeki öğrenciler de dâhil olmak üzere katma değeri olan Suriyelileri vatandaşlığa alma sürecinin başlayacağını duyurdu. Bu araştırmanın amacı, hangi faktörlerin Suriyeli bir öğrenciyi Türkiye vatandaşlığını kabul etmesini sağladığını anlamaktır. Vaka çalışmasında yükseköğretimde eğitim gören Suriyeli öğrencilerle kartopu tekniği kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, katılımcıların Türkiye'ye giriş çıkışlarda daha fazla hareket kabiliyeti elde edebilme şeklinde maddi menfaat için seçici pragmatik bir akıl yürütmeyi izlediklerini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, vatandaşlık için aday gösterilen ancak farklı sosyo-ekonomik geçmişi olan diğer Suriyelilerin Türkiye vatandaşı olmak için farklı bir neden ileri sürebilecekleri veya vatandaşlığı reddedebilecekleri için açıklayıcı niteliktedir. Ayrıca, hükümetin Suriyelileri vatandaşlığa alma konusundaki liyakate dayalı yaklaşımı Türk vatandaşlığına kabulü etnokültürel kriterlerinin ötesine geçebilirken, bu politika vatandaşlığa alınmaya uygun görülmeyebilecek milyonlarca Suriyeliyi görmezden geldiği için etik açıdan tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
The government in Turkey announced in 2016 the start of a naturalization process targeting Syrians of an added value, including students in higher education. The goal of this research is to understand what drives a Syrian student to accept becoming a citizen of Turkey. The case study utilized a snowballing technique to interview Syrian students in tertiary education. The findings reveal a selective pragmatic reasoning embedded in participants' aim to secure a material benefit in the form of greater mobility within and in-and-out of Turkey. The results are illustrative since other Syrians nominated for Turkish citizenship, but with different socio-economic backgrounds, could forward a separate motive or even decline to become citizens of Turkey. Furthermore, while the government's merit-based approach of naturalizing Syrians might go beyond the ethno-cultural criteria of admission to Turkish citizenship, the policy is ethically controversial for overlooking millions of other Syrians who might be considered unsuitable for naturalization due to possessing lesser human capital.