Suriyeli sığınmacıların 2011 yılı sonrası İstanbul ili Esenyurt ilçesine iç göç gerçekleştirmelerini etkileyen faktörler
Factors affecting the internal migration of Syrian refugees to Esenyurt district of Istanbul province since 2011
  1. Tez No: 883184
  2. Yazar: BEKİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
2010 yılında Tunus'ta başlayarak tüm Ortadoğu ülkelerini kasıp kavuran Arap Baharı 2011 yılında bir Ortadoğu ülkesi olan Suriye Arap Cumhuriyeti'ni de etkisi altına alarak büyük bir felakete yol açmıştır. 2011 yılında Suriye'nin Dera kasabasında başlayan halkın gösteri ve protestolarına karşı rejimin sert gücünü kullanması ülkenin kaos ve iç savaş ortamına evirilmesine yol açmıştır. İç savaştan etkilenen sivil halk can ve mal güvenliklerinin tehlike ile karşı karşıya kalmasıyla Türkiye başta olmak üzere Ürdün, Irak, Mısır, Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelere göç ederek fiziki mekân değişikliğine gitmelerine yol açmıştır. Türkiye'nin sınır kentleri olan Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Kilis başta olmak üzere İstanbul, Kahramanmaraş, Malatya, Bursa, İzmir ve diğer kentler Suriyeli sığınmacıları misafir etmiştir. Göç, göç etme eylemini gerçekleştiren birey ve kitleler ile göç edilen yerdeki yerel halkla etkileşimi ortaya koyan dinamik bir olgudur. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'nın 9 Ocak 2023 verilerine göre Türkiye 3 milyon 535 bin 898 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır. Suriyeli sığınmacılar fiziki mekân değişikliğine giderek göç etmeleriyle göç ettikleri kentleri ekonomik, toplumsal, kamu hizmetleri, psikolojik, siyasi, mekânsal olarak etkilemiştir. Göç eden Suriyeliler daha çok sınır kentlerinde ve kamplarda yaşamlarını idame ettirirken kentlerdeki yaşanan ekonomik problemler, toplumsal baskılar, kamp alanlarındaki yaşam koşulları, sınır kentlerine olan terör saldırıları, eğitim alanında olan talepleri, Avrupa'ya göç etme ile ilgili planlar, akraba davetleri, vatandaşlık elde etme planları onların İstanbul kentine iç göçe giderek fiziki mekân değişikliği yapmalarına neden olmuştur. 2011 yılından sonra göç etme eylemini gerçekleştiren Suriyeli sığınmacılar göçün ilk yıllarında sınır kentlerimiz olan Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Kilis başta olmak üzere yoğun nüfus olarak yaşarken İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'nın 9 Ocak 2023 verilerine göre İstanbul 539.697 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaparak dengeleri değiştirmiştir. Suriyeli sığınmacılar çeşitli sebeplerle Türkiye'nin sınır kentleri başta olmak üzere diğer kentlerden İstanbul'a özelde Esenyurt ilçesine iç göç gerçekleştirerek fiziki mekân değişikliğine gitmişlerdir. Bu çalışmada Suriyeli sığınmacıların İstanbul ili Esenyurt ilçesine göç etmelerindeki unsurlar incelenerek, göç sonucunda yaşanan olumlu ve olumsuz sonuçlar incelenmiştir. Suriyeli sığınmacılar üzerine birçok farklı araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmalar Suriyeli sığınmacıların yerleştikleri bölgeler ve sosyo kültürel açıdan değerlendirmeleri içermektedir. Çalışmanın önemi sığınmacıların göç hareketlerinde en çok tercih ettikleri ilçenin Esenyurt olması ve bu bağlamda detaylı net bir analiz çalışmanın henüz yapılmamasıdır. Bu kapsam içerisinde çalışmanın, göç hareketlerinin neden bu bölgede arttığının ve yoğunlaştığının tespit edilebilmesi önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek yeni göç hareketlerinin analizi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring, which ravaged all Middle Eastern countries starting in Tunisia in 2010, also affected the Syrian Arab Republic, a Middle Eastern country, in 2011 and led to a major disaster. the regime's use of hard power against the public demonstrations and protests that began in Daraa, Syria, in 2011, has led to the country's evolution into an environment of chaos and civil war. The civilian population affected by the civil war, facing the danger of their life and property security, has caused them to migrate to Jordan, Iraq, Egypt, European countries and other countries, especially Turkey, and to change their physical location. The border cities of Turkey, Gaziantep, Hatay, Sanliurfa, Mardin, Kilis, Istanbul, Kahramanmaras, Malatya, Bursa, Izmir and other cities hosted Syrian asylum seekers. Migration is a dynamic phenomenon that reveals the interaction between the individuals and the masses who perform the migration act and the local population in the place of migration. According to the January 9, 2023 data of the Directorate of Migration Management of the Ministry of Interior, Turkey hosts 3 million 535 thousand 898 Syrian asylum seekers. Syrian asylum seekers have affected the cities they have migrated to economically, socially, public services, psychologically, politically, and spatially by changing their physical space and migrating. While the displaced Syrians mostly live in border cities and camps, the economic problems in the cities, social pressures, living conditions in the campgrounds, terrorist attacks on border cities, demands in the field of education, plans for migration to Europe, invitations to relatives, plans to obtain citizenship have caused them to make a physical change of place by internal migration to the city of Istanbul. while Syrian asylum seekers who took the migration action after 2011 lived in dense populations, especially in Gaziantep, Hatay, Sanliurfa, Mardin, Kilis, which are our border cities in the first years of migration, Istanbul has changed the balance by hosting 539,697 Syrian asylum seekers according to the January 9, 2023 data of the Migration Administration of the Ministry of Interior. For various reasons, Syrian asylum seekers have changed their physical location by performing internal migration from other cities, especially the border cities of Turkey, to Istanbul, especially to the district of Esenyurt. By examining the factors that cause these possible refugee asylum seekers to migrate to Istanbul or Esenyurt district, it is stated that there are positive and negative consequences that arise as a result of migration. There are many different studies on Syrian refugees. This study includes the settled regions and socio-cultural evaluations of Syrian refugees. The importance of my study is that Esenyurt is the most preferred district in the migration movements of refugees and a detailed and clear analysis in this context has not yet been made. Within this scope, we will attach importance to the analysis of new migration movements that may occur in the coming years in order to determine why migration movements are increasing and intensifying in this region.