Gönen (Balıkesir) yöresinin geleneksel halk ilacı olarak kullanılan bitkileri
Folk medicinal plants of Göne(Balıkesir)
  1. Tez No: 70299
  2. Yazar: PINAR ERYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN TUZLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışma, Gönen ( Balıkesir ) yöresinde geleneksel halk ilacı olarak kullanılan bitkilerin saptanması amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle, Haziran 1996-Mayıs 1997 tarihleri arasında, özellikle bitkilerin yetişme dönemleri olan Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında, yörede toplam 39 gün süren arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu araştırma esnasında yöredeki 3 bucak ve 90 köyün hepsine gidilerek, ilaç olarak kullanılan bitkilerden örnekler toplanmıştır. Bu örneklerin yöresel adları, tedavide kullanılışları, yararlanılan kısımları; ilaçların hazırlanışı, uygulanış şekilleri, dozları, uygulama süreleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Toplanan bitki örnekleri, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu'nda ( MARE ) bulunmaktadır. Yöreden topladığımız 159 bitkinin teşhisi sonucunda 80 türden geleneksel halk ilacı olarak yararlanıldığı saptanmıştır. Bunlardan 73 tür yabani, 7 tür ise yörede yetiştirilen bitkilerdir. Bu bitkiler ve tedavideki yöresel kullanılışları, metin içinde sunulmuştur. Ayrıca bu bitkilerin teşhislerinin sağlanabilmesi için, bir teşhis anahtarı hazırlanmıştır. Gönen yöresinden kaydedilen bitkiler en çok hemoroid, mide ağrısı, romatizma, ve böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
-2- SUMMARY FOLK MEDICINAL PLANTS OF GÖNEN ( BALIKESİR ) This study was made to reveal the plants used as traditional medicine in Gönen ( Balıkesir). For that reason, the field works have been done between June 1996-May 1997, in March, April, May, June, July and August, in the growth period of plants, lasting approximately for 39 days. During this research, all the settlement centers (including 90 villages ) have been visited, the specimens of the plants used as remedies have been collected and the information such as local names, ailments treated or therapeutic effects, plant part used, method of preparation, method of administration, dosage, duration of treatment have been recorded. The collected plant specimens are kept in the Herbarium of the Faculty of Pharmacy, University of Marmara ( MARE ). As the result of the identification of 159 plant specimens which have been collected from the region, 80 species have been determined which are used as folk medicine. Among them, 74 species are wild and 6 species are cultivated plants. These plants and their local usage in treatment are presented in the text. In addition, a diagnostic key to identify the plant specimens pertaining to species in our list, is given. The plants recorded in Gönen, are mostly used in treatment for hemorrhoid, stomach ailments, rheumatism and kidney stones.