İstanbul'da piyasadan temin edilen kurutulmuş kırmızı biber örneklerinde aflatoksin aranması
Determination of aflatoxins in dried red pepper samples provided from Istanbul market
- Tez No: 70298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN Z. OMURTAG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
-111- 1. ÖZET Aflatoksinler, kurutulmuş kırmızı biberler gibi gıda maddelerinde gelişen başta Aspergillus flavus Link ve Aspergillus parasiticus Speare olmak üzere bazı küf mantarları tarafından sentezlenen toksik kimyasal maddelerdir. Aflatoksinlerin insan ve hayvan sağlığına akut ve kronik toksik etkili başlıca metabolitleri Bı, B2, Gı ve Gj'dir. Kırmızı biberler sıcak, nemli ve yağışlı bölgelerde yetişmektedir. Bunların açık havada güneşli ortamda kurutulmaları esnasında aflatoksin ile bulaşıklığm ortaya çıkma olasılığı artmaktadır. Aflatoksin toksikolojik açıdan önemli karsinojen, teratojen ve mutajen bir toksindir. Bu çalışmada, marketlerden, pazar yerlerinden ve baharatçılardan temin edilmiş kırmızı biber örneklerinde ince tabaka kromatografisi ve floresans detektörlü yüksek basmçlı sıvı kromatografisi ile aflatoksin Bı, Bj, Gı ve G2 araştırılmıştır. Aflatoksin aranmasında kullanılan her İki yöntem de büyük kolaylıklar sağlamaktadır. İnce tabaka kromatografisi basit, pratik, hızlı ve pahalı olmayışı nedeniyle tercih edilirken, yüksek basınçlı sıvı kromatografisi de hassasiyeti ve teşhis kolaylığı sebebiyle kullanılmaktadır. Çalışmamızda İstanbul'un değişik semtlerindeki market (14 markalı), pazar (18 markasız), baharatçı (26 markasız) olmak üzere toplam 58 adet kurutulmuş kırmızı biber örneğinde aflatoksin analizi yapıldı. En yüksek aflatoksin Bı düzeyi baharatçıdan temin edilen bir örnekte 109.7 ppb olarak saptandı. İnce tabaka kromatografisi ve yüksek basmçlı sıvı kromatografisi çalışmalarının sonuçlan birbirleriyle uyumlu bulundu. Kurutulmuş kırmızı biber örneklerinin % 46.6'sında aflatoksin Bı Türkiye'de kabul edilen limit değer olan 5 ppb'nin üzerinde bulunmuştur. % 41.4'ünde ise toplam aflatoksin (Bı +B2 +Gı +G2) Türkiye'de kabul edilen limit değer olan 10 ppb 'den daha yüksek bulundu. Aflatoksin kontaminasyonu sadece halk sağlığı açısından değil, ekonomik bir problem olarak da karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızın sonucunda biz, ülkemizdeki muhtemel aflatoksin kontaminasyonunun gözönünde bulundurulması ve aflatoksin analizinin kurutulmuş kırmızı biber gibi tüm gıda ürünlerinde yapılarak tüketicinin sağlığının korunması için açıklanmasının yararlı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
-IV- 2. SUMMARY DETERMINATION OF AFLATOXINS IN DRIED RED PEPPER SAMPLES PROVIDED FROM ISTANBUL MARKET Aflatoxins are toxic chemical compounds which are synthesized by moulds as Aspergilltts flavus Link ve Aspergillus parasiticus Speare on foods like dried red peppers. There are four naturally occurring aflatoxins; Bı, B2, Gi and G2 are acutely/chronically toxic and hazardous on human and animal health. Red peppers are often produced in countries with tropical climates which have extreme range of rainfall, temperature and humidity and it is believed that the sun drying process presents the greatest potential for contamination. Aflatoxin, toxicologically may be regarded as a quadruple threat: it can function as a potent toxin, a carcinogen, a teratogen and a mutagen. In this study, aflatoxins Bı, B2, Gi and G2 in dried red pepper samples, provided from markets, street bazaars and spice-sellers were detected using thin layer chromatography and high performance liquid chromatography with fluorescence detector. Aflatoxin determination is no longer particularly difficult task using the current thin layer chromatography and high performance liquid chromatography methods. During the past two decades, identifications and determination of aflatoxins were done by thin-layer chromatography because it was easy, fast and inexpensive. However, high performance liquid chromatography using fluorescence detection is now the method of choice for determining aflatoxins and is also growing in popularity for their identification. In our study, aflatoxins analysis is carried out in 58 dried red pepper samples which are provided from market (14 trade marked), street bazaars (18 unmarked) and spices-sellers (26 unmarked) in Istanbul. The highest level of aflatoxin Bı was determined as 109.7 ppb in the sample from a spice-seller. The results of TLC and HPLC studies were found as comparable. In 46.6% of dried red pepper samples AFLBi levels were higher than 5 ppb (recommended limit in Turkey) and İn 41.4% of samples total aflatoxin levels were higher than 10 ppb (recommended limit in Turkey).-V- Aflatoxin contamination does not only concern public health but also stands to be an economic problem. As a result of our study we believe that anatoxin analysis has to be done and declared to the consumer for food products such as dried red peppers that can have a high possibility of aflatoxin contamination in Turkey.