Simblefaronlu kedilerde oküler ultrasonografik muayene ve prognoza etkisi
Simblefaronlu kedilerde oküler ultrasonografik muayene ve prognoza etkisi
  1. Tez No: 703000
  2. Yazar: HAKKI BURAK ŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Simblefaron, konjunktival dokunun oküler yüzeyi mekanik olarak kapatarak intraoküler yapıların değerlendirilmesini engellemektedir. Bu hastalığın ayrıntılı olarak değerlendirilmesi ve komplikasyonlarının da göz önünde bulundurularak prognoz tayininin netleştirilip ortaya konulması amaçlanmıştır. Oküler ultrasonografi bu noktada hekimi intraoküler durum açısından da bilgilendirip, medikal tedavi veya operatif tadavi noktasında yönlendirmektedir. Bununla birlikte prognoz tayininde ise hasta sahibine daha net bulgular ışığında bilgi verilmesine olanak sağlayan muayene sistematiğidir. Bu projenin yöntemi hem Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim dalına gelen simblefaronlu hastaların yanısıra Veteriner Göz Merkezi\İstanbul' a gelen simblefaronlu hastalarda preoperatif oküler ultrasonografik vakalarının değerlendirilmesidir. Simblefaronlu vakaların ayrıntılı bilgileri alındıktan sonra oküler yüzeyin klinik fotoğraflarının çekilmesinin ardından, oküler ultrasonografik görüntüler iki aşamalı olarak alınarak ve intraoküler değişimler değerlendirildi. Simblefarona eşlik eden diğer komplikasyonlar yüzde ve istatiksel olarak değerlendirilmesi yapıldı ve buna göre değerlendirilmeye alındı. Preoperatif ultrasonografik bulgular eşliğinde operasyona alınan vakalarda, mikrocerrahi mikroskop altındaki gözlemleri de karşılaştırılarak, oküler ultrasonografinin güvenirliği değerlendirildi. Materyali oluşturan 30 simblefaron hastasının preoperatif oküler ultrasonugrafi sonrasında görülen bulgular ile operatif tedavi sonrasında karşılaşılan bulguların uyuşmadığı vaka sayısının 5 olduğu tespit edildi. Bunun sebebi ise kalıcı ödem, şiddetli yangı ve ön sineşi durumlarının oküler ultrasonografik muayenede belirlenemediği anlaşıldı. Sonuç olarak simblefaron hastalığı oküler ultrasonografik muayene ile prognoza etkisi azımsanmayacak kadar önem taşımakta ve tedavide büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Simblepharon, prevents the evaluation of intraocular structures by mechanically closing the ocular surface of the conjunctival tissue. Detailed evaluation of this disease and It is aimed to clarify and reveal the prognosis predictions determination by taking into account the complications of the disease. At this point, ocular ultrasonography informs the physician in terms of intraocular condition and guides him/her to the point of medical treatment or operative treatment. At the same time, It is an examination systematic that allows the patient to be informed thanks to clearer findings in the determining the prediction of the prognosis. The method of this project is to evaluate preoperative ocular ultrasonographic cases in patients with simblepharon coming to Ondokuz Mayıs University Faculty of Veterinary Surgery Department as well as patients with simblepharon coming to Veterinary Eye Center/Istanbul. After obtaining detailed information about cases with simblepharon and taking clinical photographs of the ocular surface, ocular ultrasonography images were taken in two stages and intraocular changes were evaluated. Other complications accompanying Simblefaron were evaluated statistically and in percentage, and were evaluated accordingly. Reliability of ocular ultrasonography were evaluated by comparing the observations under the microsurgery microscope. It was operated in the presence of preoperative ultrasonographic findings. It was determined that the number of cases in which the findings observed after preoperative ocular ultrasonography of 30 simblepharon patients who made up the material did not match with the findings encountered after the operative treatment was 5. The reason for this was that persistent edema, severe inflammation and anterior synechiae could not be determined in ocular ultrasonographic examination. In conclusion, the effect of simblepharon disease on the prognosis with ocular ultrasonographic examination is very important and is of great importance in the treatment.