Kedilerde simblefaronun operatif sağaltımı sonrası uygulanan lokal deksametazon, siklosporin, mitomisin C ve bevacizumab ın nüksü önleme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of the effects of locally applied dexamethasone, cyclosporine, mitomycin C and bevacizumab on prevalence of recurrence after surgical treatment for symblepharon in cats
- Tez No: 808237
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OLĞUN ERDİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Simblefaron, palpebral ve bulbar konjunktivanın bir bölümünün ya tamamının birbirleri üzerine ya da korneaya yapışmasıdır. Simblefaron; oluşan adezyonlar sonucunda, oküler yüzeyin, özellikle korneanın etkilenmesiyle görüşün büyük oranda mekanik olarak engellendiği klinik bir tablodur. Yavru kedilerde genellikle sistemik viral hastalıklar sonucunda görülen simblefaronun operasyon sonrası kullanılan standart lokal damlalarla nüks oranı yüksektir. Çalışmamızda kedilerde görüşü engelleyen simblefaronun nüks oranı nedeniyle tekrarlayan operasyon ve anestezi riskini en aza indirmek, hasta refahını ön plana çıkartarak görüşü en erken dönemde sağlayarak lokal deksametazon, Mitomisin C, siklosporin ve bevacizumab tedavilerinin nüksü önleme üzerine etkinliklerinin belirlenmesi ve hasta sahibinin rahatlıkla uygulayabileceği yeni bir tedavi protokolünun oluşturması amaçlanmıştır. Çalışmamıza, simblefaron eksizyonu yapılan 60 hasta, yaş ve cinsiyete bakılmaksızın, 4 farklı sağaltım grubuna ayrıldı. Her grupta 15 hasta yer aldı. 1. gruba deksametazon, 2. gruba %0,02 Mitomisin C, 3. gruba %0,05 siklosporin ve 4. gruba %0,4 bevacizumab damla topikal olarak uygulandı. Uygulamalar günde 4 kez birer damla olacak şekilde yapıldı. 1. gruba 2 hafta süreyle günde 4 kez 1 damla topikal deksametazon, 2. gruba 2 hafta süreyle günde 4 kez 1 damla %0,02 topikal Mitomisin C, 3.gruba 2 hafta süreyle günde 4 kez 1 damla %0,05 topikal siklosporin ve 4. gruba 2 hafta süreyle günde 4 kez 1 damla %0,4 topikal bevacizumab kullandılar. Hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası göz bulguları, nüks ve komplikasyon oluşumu yönünden değerlendirildi. Operasyon sonrası deksametazon grubundaki olguların birinde 55. günde kuru göz sendromu saptandı. Mitomisin C grubundaki olguların birinde 50. günde korneada ülser saptandı. Bevacizumab grubundaki olguların birinde 60. günde iris stafilomu, olguların birinde de kuru göz sendromu saptanmıştır. Siklosporin grubunda ise operasyon sonrası dönemde herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Operasyon sonrasında simblefaronun uzunluğunun tüm gruplarda istatistiki önemde azaldığı görüldü. Bu azalma Mitomisin C grubunda en yüksek düzeyde bulundu. Genişlik bakımından operasyon öncesi ve sonrası farklılık 1., 2., ve 3. grupta önemliydi. Operasyon sonrası simblefaronun genişliğindeki azalmanın Mitomisin C grubunda daha fazla olduğu görüldü. İstatistiki açıdan operasyon öncesi ve sonrası tüm gruplarda toplam skorda azalma saptandı. Operasyon sonrası toplam skordaki azalma Mitomisin C grubunda, deksametazon ve bevacizumab gruplarına göre daha fazla bulundu. Sonuç olarak; tüm araştırma gruplarında operasyon sonrası kullanılan ilaçların etkili olduğu fakat kullanım süresinin kısa olmasından ötürü nüks oranlarının yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca Mitomisin C'nin simblefaron nüksünü engellemede daha etkili olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Simblepharon is a part of the palpebral and bulbar conjunctiva either completely adhered to each other or to the cornea. Simblepharon; It is a clinical picture in which the vision is mostly mechanically obstructed at the ocular surface, especially the cornea, as a result of adhesions formed. Symblepharon, which is usually seen in kittens as a result of systemic viral diseases, has a high recurrence rate with standard local drops used after the operation. In our study, it was aimed to determine the effectiveness of local dexamethasone, Mitomycin C, cyclosporine and bevacizumab treatments on the prevention of recurrence, and minimize the risk of repetitive operations and anesthesia due to the recurrence rate of simblepharon, which blocks vision in cats, and to provide a new treatment that the patient can easily apply. In our study, 60 patients who underwent simblepharon excision were divided into 4 different treatment groups, regardless of age and gender. Each group included 15 patients. Dexamethasone was applied to the 1st group, 0.02% Mitomycin C to the 2nd group, 0.05% Cyclosporine to the 3rd group, and 0.4% Bevacizumab to the 4th group topically. Applications were made as one drop 4 times a day. Topical Dexamethasone 1 drop 4 times a day for 2 weeks in the first group, 0.02% topical Mitomycin C 1 drop 4 times a day for 2 weeks in the second group, topical Cyclosporine 0.05% in the third group 1 drop 4 times a day for 2 weeks, and in the fourth group 0.4% topical bevacizumab used 1 drop 4 times a day for two weeks. Preoperative and postoperative ocular findings of the patients were evaluated in terms of recurrence and complications. Postoperative dry eye syndrome was detected in one of the cases in the dexamethasone group on the 55th day. In one of the cases in the mitomycin C group, ulcer was detected in the cornea on the 50th day. In the bevacizumab group, iris staphyloma was detected on the 60th day in one of the cases, and dry eye syndrome was found in one of the cases. In the cyclosporine group, no complications were encountered in the postoperative period. It was observed that the length of the simblepharon decreased statistically in all groups after the operation. The highest decrease rate was found in the Mitomycin C group. The difference in width before and after the operation was found to be significant between the 1st, 2nd, and 3rd groups. It was found that the decrease in the width of the simblepharon after the operation was greater in the Mitomycin C group compared to other groups. Statistically, it was found that there was a decrease in the total score in all groups before and after the operation. The decrease in the total score after the operation was higher in the Mitomycin C group than in the dexamethasone and bevacizumab groups. As a result, it was thought that the drugs used after the operation were effective in all groups, but the recurrence rate was high due to the short duration of use. Mitomycin C was found to be more effective in preventing recurrence of simblepharon.