Taşınmaz ediniminde finansman yöntemleri ve bu yöntemlerin taşınmaz değerlemesine olan etkileri
Financing methods in immovable acquisition and the effects of the methods on the valuation of the real estate
  1. Tez No: 703018
  2. Yazar: EMRE ORKUN ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizde her geçen gün artan taşınmaz alım ve satım işlemlerindeki değişim ile birlikte gayrimenkul değerleme ve gayrimenkul finansmanı konusu daha fazla önem arz etmeye başlamıştır. Tezimde bu değişim ve buna bağlı olarak gayrimenkul alımlarında kullanılan yeni finansman yöntemleri, kullanılan konut kredileri, teminatlar, taşınmazların değerlenmesi konuları işlenmiştir. Gayrimenkul değerleme işlemlerinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için değerleme işlemlerinin hem Uluslararası Değerleme Standartları'na hem de Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına uygun yapılması gerekmektedir. Gayrimenkul alımlarında bir banka veya aracı kuruluştan kredi istenmesi ile başlayan bu sürecin en kritik yeri kredi karşılığı verilen teminatın değerlenme işlemidir. Değerleme konusu hem konu olarak hem de ihtiyaç açısından oldukça önemli bir konudur. Tezimde değerleme konusu ile birlikte zamanda kullanılan finansman yöntemlerinin çeşitleri ve önemine yer verdim.
Özet (Çeviri)
Real estate valuation and real estate financing have become more important in our country with the increasingchange in real estate purchase and sale transactions. In my thesis, this change and related new financing methods used in real estate purchases, housing loans used, guarantees, and valuation of real estates are covered. International Valuation Standards as well as the valuation process to be done correctly the real estate valuation process must be done in accordance with the laws of the Republic of Turkey. The most critical part of this process, which starts with a loan request from a bank or intermediary institution in real estate purchases, is the valuation process of the collateral given in return for credit. The subject of valuation is a very important issue both in terms of subject and need. In my thesis, I have included the types and importance of the financing methods used in time with the subject of valuation.