Farklı ölçü yöntemleri kullanılarak elde edilen modellerin doğruluklarının in-vitro koşullarda karşılaştırılması
Accuracy comprasion of casts made from digital or conventional implant impression (in-vitro study)
  1. Tez No: 703019
  2. Yazar: TUĞÇE KIZILTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: İmplant destekli protez yapımında kullanılan ölçü yöntemleri model doğruluklarını etkilemektedir. Geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında dijital olarak üretilen çalışma modellerinin doğruluğu hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu in-vitro çalışmanın amacı dijital ve geleneksel yöntemlerle üretilen çalışma modellerinin boyutsal doğruluğunu karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 4 ve 6 adet doku seviyesi (tissue-level) implant (Implantswiss, Yverdon-les-Bains, İSVİÇRE) yerleştirilmiş iki adet tam dişsiz fotopolimer rezin (FormLabs, Massachusetts, ABD) referans model elde edildi. Konvansiyonel ölçü grubu için her fotopolimer rezin referans modelden açık ölçü tekniği ve polieter ölçü maddesi (Impregum Soft, 3MEspe, Minnesota, ABD) kullanılarak alınan 7 adet ölçüye tip 4 alçı döküldü ve 14 adet çalışma modeli elde edildi. (n=7/grup) Dijital ölçü grupları için her referans model laboratuvar tarayıcısı CAMcube D15 Scanner (Camcube/ Montreal/KANADA) ile 7 defa taranarak ve elde edilen 14 STL (Standart Mozaikleme Dili) dosyası SLA tip Form 2 (Formlabs/Somerville/Massachusetts/ABD) yazıcıya aktarıldı. Her tarama için 7 adet fotopolimer rezin model elde edildi (Toplam:98 n=49/ grup) 2 adet referans (kontrol), 14 adet alçı ve 98 adet rezin (çalışma) model laboratuvar tarayıcısı ile taranarak elde edilen STL formatındaki verilerin doğruluklarının kıyaslanabilmesi için kontrol yazılımı (Geomagic Control 2015) kullanılarak üç boyutlu çakıştırılması yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Nümerik değişkenlerin Normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk (n
Özet (Çeviri)
Aim: Impression technique may affect the accuracy of the definitive cast and information regarding the accuracy of digitally fabricated casts compared to conventional method is lacking. The purpose of this in vitro study was to compare the dimensional accuracy of casts obtained by digital and conventional methods. The hypothesis was that printed casts obtained by digital impressions would be more accurate than the plaster casts generated from conventional impression technique. Material and methods: Two edentulous photopolymer resin (FormLabs, Massachusetts, USA) reference models with 4 and 6 tissue-level implants analogs (Implantswiss, Yverdon-les-Bains, SWITZERLAND) were obtained. For conventional impression group, 7 impressions were made via a 1-step single viscosity technique with polyether material (Impregum Soft, 3MESPE, Minnesota, USA) of each photopolymer reference model, and impressions were poured with type IV dental stone (Total: 14, n=7/group) For digital impression groups, each of two reference models was scanned 7 times by a laboratory scanner CAMcube D15 Scanner (Camcube/ Montreal/CANADA) and 14 STL (Stereolithography) files obtained from the scanning process were transferred into a 3-Dimensional (3D) printer Form 2 (Formlabs/Somerville/Massachusetts/USA) and then seven casts for each scan were printed with photoplymer resin (FormLabs, Massachusetts, USA) (Total:98, n=49/group, n=7/subgroup). Two reference models, 14 plaster and 98 resin casts were digitized with the laboratory scanner. Test groups STL datasets were superimposed to reference models STL in inspection software (Geomagic control 2015) to calculate accuracy of models. The data was evaluated statistically. Data was analyzed using 2X2 ANOVA followed by Shapiro-Wilk (n