Tek taraflı radikülopatili hastalarda femoral kıkırdak kalınlığının ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of femoral cartilage thickness by ultrasonography in patients with unilateral radiculopathy
- Tez No: 703017
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, tek taraflı lomber radikülopatili hastalarda sağlam taraf ile radikülopatili taraf ve kontrol grubunda bilateral distal femoral kıkırdak kalınlığını, rektus femoris kas kalınlığı ve kesit alanını, gastroknemius medialis kası kalınlığını ultrasonografi ile ölçerek karşılaştırmak ve bu ölçümlerin demografik, klinik ve fonksiyonel parametrelerle ilişkisini incelemektir. Böylece hasta grubunda radikülopatiden dolayı oluşan kas güçsüzlüğünün, duyu ve denge-koordinasyon bozukluğunun, antaljik yürümenin diz eklemi üzerinde etkisini belirlemek, osteoartrite yatkınlığı oluşturabilen faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 3 aydan uzun süreli tek taraflı radikülopati belirti ve bulguları olan, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile L3-L4, L4-L5 veya L5-S1 seviyelerinin herhangi birinde lomber disk hernisine bağlı değişiklikleri doğrulanmış 50 hasta ve 50 sağlıklı katımlıcı dahil edildi. Hastalara fizik muayene (eklem hareket açıklığı, femoral sinir germe testi, düz bacak kaldırma testi, Laseque testi), nörolojik muayene (kas kuvveti, duyu muayenesi, DTR'ler), Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS) Skoru, Vizuel Analog Skala (VAS) Skoru, Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi yapıldı. Tüm hasta ve sağlıklı katılımcıların bilateral distal femoral kıkırdak kalınlıkları 3 (üç) noktadan (sağ lateral kondil, sağ interkondiler alan, sağ medial kondil, sol medial kondil, sol interkondiler alan ve sol lateral kondil), rektus femoris kalınlık ve kesit alanı, gastroknemius medialis kas kalınlığı ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda hastaların radikülopatili taraf rektus femoris kesit alanı ve kalınlık ölçümlerini sağlam taraf ve kontrollerin sağ ve sol tarafına göre daha düşük saptadık (p10 sn olduğunu, sağlam tarafta ise hastaların %34'ü 5-10 sn, %66'sı>10 sn olarak tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to compare the bilateral distal femoral cartilage thickness, rectus femoris muscle thickness, and cross-sectional area, gastrocnemius medialis muscle thickness with ultrasonography assessment in unilateral radiculopathy patients between the side with radiculopathy versus the sound side and a healthy control group thus assess the relationship of these measurements with demographic, clinical and functional parameters. Therefore, to determine the effect of muscle weakness, sensory and balance-coordination disorder caused by radiculopathy in the patient group, antalgic walking on the knee joint, to investigate the factors that may constitute a predisposition to osteoarthritis. Material and Methods: The study included 50 patients and 50 healthy participants with symptoms of unilateral radiculopathy over three months, with changes in magnetic resonance imaging (MRI) due to lumbar disc hernia in any of the L3-L4, L4-L5 or L5-S1 levels. Physical examination (range of motion, femoral nerve stretch test, straight leg lift test, laseque test), neurological examination (muscle strength, sensory examination, DTRs), Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS) Score, Visual Analog Scale (VAS) Score, Oswestry Back Pain Disability Questionnaire, 6 Minute Walking Test (6MWT), Standing On One Leg Test were performed. All patients and healthy participants' bilateral distal femoral cartilage thicknesses were measured from three locations (Right lateral condyle, right intercondylar area, right medial condyle, left medial condyle, left intercondylar area, and left lateral condyle), rectus femoris thickness, and cross-section area, gastrocnemius medialis muscle thickness. Results: In our study, we found in the unilateral radiculopathy group that; in the side of radiculopathy, rectus femoris section area, and thickness measurements were lower than the sound side and right and left side of the healthy controls (p10 sec, while on the sound side, 34% of patients were 5-10 sec and 66% were 66%>.