Environmental factors acting upon healing in childhood cancer in hospital buildings in Istanbul
Çocuk kanser vakalarında, İstanbulda hastanelerde iyileşmeye etkisi olan çevresel faktörler
- Tez No: 703022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜMRAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hastaneye yatış çocuklar için, özellikle pediatrik kanser hastaları için korkutucu olabilir. Dünya çapında artmakta olan çocukluk çağı kanseri, Türkiye'de de, Türk Pediatrik Onkoloji Grubu ve Türkiye Pediatrik Hematoloji Dernekleri kayıtlarından alınan rakamlara göre, her yıl yaklaşık 2000 yeni pediatrik kanser vakası ile artış göstermektedir (Journal of Global Oncology 2018). Bu çalışma, yapılı çevre ile çocukların vücudundaki iyileşmeye izin veren reaksiyonlar arasındaki bağlantıyı araştırmayı amaçlamıştır. Tasarıma yapılabilecek müdahalelerin, mimari ve planlamanın hastaları nasıl olumlu etkileyebileceğine odaklanmaktadır. İstanbul'da BAU Medical Park Hastanesi, İstanbul Amerikan Hastanesi, Medistate Kavacık Hastanesi, Memorial Şişli Hastanesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, Yeditepe Üniversite Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde tasarım yoluyla pediatrik kanser hastalarının sağlığı üzerinde olumlu bir etki yapıp yapmayacağı ve iyileştirici bir ortam geliştirilip geliştirilmeyeceğini değerlendirmek için bir çalışma yapıldı. Sağlık hizmeti ortamları, hastaların iyileşme veya belirli akut ve kronik sorunlara uyum sağlama düzeyini etkileyebilir. İyileştirme ortamının amacı, bireyleri iyileşme ve kendini iyileştirme sürecine dahil etmektir. Neticede, bu iyileştirme ortamlarının tedavi edici ve besleyici alanlar olarak hasta sağlık sonuçlarını iyileştirmeleri planlanırken, hasta ve aile kaygısını azaltmak suretiyle esenlikleri için de tasarlanmış olmaları gerekir.
Özet (Çeviri)
Hospital admission can be frightening for children, especially for hospitalized pediatric cancer patients. Additionally, childhood cancer is increasing worldwide. In Turkey, based on figures from the Turkish Pediatric Oncology Group and Turkish Pediatric Hematology Societies Registry, approximately 2000 new pediatric cancer cases are reported every year (American Society of Clinical Oncology 2018). This particular study investigated the connection between architectural environments and how it allows for healing in children. The proposed design interference focuses on how architecture and planning can positively impact patients. A case study in BAU Medical Park Hospital, Istanbul American Hospital, Medistate Kavacık Hospital, Memorial Şişli Hospital, Istanbul Tıp Fakültesi Hospital, Yeditepe Üniversite Hospital and Marmara University Hospital in Istanbul was done to be able to evaluate if developing a healing atmosphere through design has a positive impact on the well-being of pediatric cancer patients. Health care environments can impact the rate at which patients recover or adjust to certain acute and chronic problems. The objective of a healing environment is to engage individuals in the process of recovery and self-healing. As a result, these healing areas are designed to lessen patient and family anxiety while improving patient health outcomes as intentionally therapeutic and nurturing spaces.