Sağlık çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi
Development of occupational health and safety awareness scale for healthcare professionals
  1. Tez No: 703021
  2. Yazar: GÜLŞAH DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ VOLKAN AKYÖN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma; sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik farkındalık düzeylerini belirlemek için "sağlık çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi'' amacıyla planlanmıştır. Bu araştırma kapsamında öncelikle sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından güvenlik kültürünün ne kadar farkında oldukları ve tam olarak iş sağlığın ve güvenliğinin sağlanabilmesinin önünde ne gibi engellerin olduğunun farkına varılması açısından durumlarını ortaya koyabilecek metedolojik bir ölçme aracıdır. Araştırmanın evrenini Aydın ilindeki kamu hastanesinde çalışan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni 2000 kişiden örneklemi ise 451 kişiden oluşmaktadır. Literatür doğrultusunda 87 maddeden oluşan madde havuzu hazırlandıktan sonra sağlık yönetimi ile iş sağlığı ve güvenliği alanında 10 uzmanın maddelerin kapsam geçerliği, hedef kitleye uygunluğu ve görünüm geçerliği açısından görüşleri alınmış ve bu doğrultuda da ölçek maddeleri yeniden şekillendirilmiştir. Uzman görüşleri doğrultusunda Lawshe tekniği kullanılarak Kapsam Geçerlilik Oranı ve Kapsam Geçerlik İndeksi hesaplanmış ve 87 maddeden oluşan ölçek 58 maddeye düşmüştür. Yapılan geçerlilik güvenirlik ve iç tutarlılık analizleri sonucu 58 maddelik ölçek 21 maddeye düşmüş ve 3 faktör altında toplanmıştır. Faktörlerde yer alan ifadeler dikkate alındığında 1. Faktör Güvenlik Kültürüne Yönelik Farkındalık Düzeyi, 2. Faktör Koruma ve Önleme Yöntemlerine Yönelik Farkındalık Düzeyi, 3. Faktör Fiziksel Risk Etmenlerine Yönelik Farkındalık Düzeyi olarak isimlendirilmiştir. Sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği farkındalığını ölçen bu ölçeğin toplam varyansın %65,2 ini açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research; It has been planned with the aim of“developing occupational health and safety awareness scale for health workers”in order to determine the awareness level of health workers about occupational health and safety. Having information about health and how aware of health and safety can be enough to know exactly how to ensure occupational health and what can happen. In the education of the research, health education is given in the public hospital in Aydın. The population of the research consists of 2000 samples and 451 samples. After the item pool consisting of 87 items was prepared in line with the literature, the opinions of 10 experts in the field of health management and occupational health and safety were taken in terms of content validity, suitability for the target group and face validity, and the scale items were reshaped accordingly. Scope Validity Rate and Content Validity Index were calculated using the Lawshe technique in line with expert opinions, and the scale consisting of 87 items decreased to 58 items. As a result of the validity, reliability and internal consistency analyzes, the 58-item scale was reduced to 21 items and gathered under 3 factors. Considering the expressions in the factors, the 1st Factor was named as Awareness Level for Safety Culture, 2nd Factor as Awareness Level for Protection and Prevention Methods, and 3rd Factor as Awareness Level for Physical Risk Factors. It has been observed that this scale, which measures the occupational health and safety awareness of healthcare professionals, explains 65.2% of the total variance.