İnternet ortamında faaliyet gösteren aracılık edenlerin mesafeli sözleşmeden dolayı tüketiciye karşı sorumluluğunun şartları
Distance-contract liability conditions before consumers of intermediaries who deal business through internet
  1. Tez No: 703027
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZBAY ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KARABAĞ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızın konusu, internet ortamında faaliyet gösteren aracılık edenlerin mesafeli sözleşmeden dolayı tüketiciye karşı sorumluluğudur. Tüketicilerin aracılık edenler vasıtasıyla internet ortamında kurdukları sözleşmeler, kural olarak mesafeli sözleşmedir. Mesafeli sözleşmelerde satıcı/sağlayıcının yükümlülükleri ve tüketiciye karşı sorumluluğu, mevzuatımıza detaylı olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda tüketiciler, satıcı/sağlayıcıya karşı sıkı bir koruma elde etmektedir. Aracılık edenler ile tüketici arasındaki hukuki ilişkiyi konu edinen tek düzenleme ise TKHK m.48/5 hükmüdür. Bu hüküm de lafzı dolayısıyla belirsizlikler içerdiğinden, internet ortamında faaliyet gösteren ve mesafeli sözleşmenin kurulmasına aracılık eden platformların tüketiciye karşı sorumluluğunun kapsamı tartışmalıdır. Bu çalışmada amacımız, aracılık edenlerin sistem içerisindeki konumunu inceleyerek yükümlülüklerini tespit etmek ve sorumluluğunun şartlarını, bu husustaki farklı görüşleri ele almak suretiyle incelemektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to set forth the distance-contract liabilities before consumers of intermediaries who are dealing business through Internet. Contracts established by consumers through intermediaries via Internet are, as a principle, distance-contracts. In such distance-contracts the liabilities of the seller/service provider as well as the responsibilities before consumers are clearly set forth in the legislation. Accordingly, consumers achieve strict protection against seller/service provider. The sole arrangement focusing on the legal affair between intermediaries and consumers, however, is clause 48/5 of the Law on the Protection of the Consumers. As such clause is quite ambiguous, the scope of the liabilities before consumers of platforms, which deal business through Internet and which act as intermediary for establishment of a distance-contract, is questionable. In this study, we aim to survey the position of intermediaries within the system and to identify liabilities and related conditions thereof by taking into consideration different opinions about the matter.