Rüptüre abdominal aort anevrizması modelindeki iskemi reperfüzyon hasarında dexmedetomidine'iniskelet kası üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of dexmedetomidine on skeletal muscle in ischemia-reperfusion injury in ruptured abdominal aortic aneurysm model
  1. Tez No: 703036
  2. Yazar: İBRAHİM YEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT OZAN KARAKİŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Rüptüre abdominal aort anevrizması (RAAA) hastalarında, hemorajik şok tablosuyla birlikte, cerrahi sırasında uygulanan aort klempine bağlı olarak, iskemi-reperfüzyon kaçınılmaz olmaktadır. Bu çalışmamızda, yoğun bakım sürecinde çoğunlukla postoperatif dönemde analjezik ve sedatif etkileri nedeniyle kullanılan deksmedetomidinin, ratlarda deneysel olarak oluşturulan rüptüre abdominal aort anevrizma modelinde, alt ekstremite iskelet kası üzerindeki iskemi ve reperfüzyon etkilerini araştımak amaçlanmaktadır. Çalışmamıza Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Deney Hayvanları Etik Kurul Başkanlığı tarafından, 29.05.2020 tarihli 2020/21 nolu kararı neticesinde onay alınarak başlanıldı. Çalışmamızda 24 adet Sprague-Dawley cinsi 3-4 aylık ve 244 ± 32 g ağırlığında erkek ratlar 3 gruba ayrıldı, ilk grup kontrol grubu, ikinci grup iskemireperfüzyon (I/R) yapılacak grup, üçüncü grup ise I/R ve intraperitoneal deksmedetomidine (Dex) uygulanacak grup olarak belirlendi. Bu gruplarda deneysel rüptüre abdominal aort anevrizma modeli oluşturularak, işlem sonucunda 3 grubunda alt ekstremite iskelet kas preparatları karşılaştırıldı. Işık mikroskobisinde incelendiğinde kontrol grubunda normal nukleus ve miyofibril yapıları gözlemlendi. I/R grubunda piknotik çekirdek yapıları ve nekrotik miyofibril yapıları görüldü. Dex grubunda ise normal nukleus ve miyofibril yapılarının yanında yer yer nekrotik alanlar da görüldü. Imminohistokimyasal olarak, aktin primer antikoru, miyozin primer antikoru ve apopitotik durumu değerlendirmek için kaspaz-3 antikoru ile indüklenen preparatlar incelendiğinde, kontrol grubunda yoğun aktin ve miyozin miyofibril görünümleri varken, I/R grubunda azalmış aktin ve miyozin pozitifliği vardı. Dex grubunda, I/R grubuna göre artmış aktin ve miyozin pozitifliği saptandı. Kaspaz-3 kontrol grubu ise normal olarak saptandı (kaspaz-3 pozitif skoru 0-1), I/R grubunda artmış olarak (kaspaz-3 pozitif skoru 1-2) ve Dex grubunda ise normale yakın olarak (kaspaz-3 pozitif skoru 0-1) saptandı. Biyokimyasal olarak kan GSH ve MDA düzeylerine bakıldı. GSH; I/R grubunda, kontrol grubuna göre azalmış, Dex grubuna göre artmış olarak saptandı. MDA; I/R grubunda, kontrol grubuna göre artmış, Dex grubuna göre azalmış olarak saptandı. Sonuç olarak elde ettiğimiz histopatolojik, biyokimyasal ve imminuhistokimyasal sonuçlara göre, ratlarda deneysel olarak oluşturulan rüptüre abominal aort anevrizması modelinde Dex, alt ekstremite iskelet kaslarında I/R hasarını anlamlı oranda azalttığı belirlendi. Anahtar Kelimeler; İskemi-Reperfüzyon, Deksmedetomidine, İskelet Kası, Rüptüre abdominal aort anevrizması
Özet (Çeviri)
ın patients with ruptured abdominal aortic aneurysms (RAAA), ischemia-reperfusion is inevitable due to the aortic clamp applied during surgery, along with the hemorrhagic shock. In this study, we aimed to investigate the effects of dexmedetomidine, which is mostly used in the postoperative period in the intensive care unit due to its analgesic and sedative effects, in an experimentally created ruptured abdominal aortic aneurysm model of ischemia-reperfusion in lower extremity skeletal muscle. Our study started with the approval of Recep Tayyip Erdoğan University Animal Experiments Ethics Committee as a result of its decision dated 29.05.2020 and numbered 2020/21. In our study, 24 male Sprague-Dawley rats were divided into 3 groups, the first group was determined as the control group, the second group as the group to be treated with ischemia-reperfusion (I/R), and the third group as the group to be treated I/R and intraperitoneal dexmedetomidine (Dex). An experimental ruptured abdominal aortic aneurysm model was created in these groups, and at the end of the procedure, lower extremity skeletal muscle preparations in the 3 groups were compared. When examined under light microscop, normal nucleus and myofibril structures were observed in the control group. Pycnotic core structures and necrotic myofibril structures were seen in the I/R group. On the other hand, in the Dex group, necrotic areas were v also observed in addition to the normal nucleus and myofibril structures. When the preparations induced by actin primary antibody, myosin primary antibody and caspase-3 antibody were examined immunohistochemically to evaluate the apoptotic status, there were intense actin and myosin myofibril appearances in the control group, while decreased actin and myosin positivity in the I/R group. Increased actin and myosin positivity were detected in the Dex group compared to the I/R group. Caspase-3 was found to be normal in the control group (caspase-3 positive score 0-1), increased in the I/R group (caspase-3 positive score 1-2) and close to normal in the Dex group (caspase- 3 positive score 0- 1) detected. Biochemically, blood GSH and MDA levels were measured. GSH; It was found to be decreased in the I/R group compared to the control group and increased compared to the Dex group. MDA; It was found to be increased in the I/R group compared to the control group and decreased compared to the Dex group. As a result, it was determined that in the experimentally created ruptured abdominal aortic aneurysm model in rats, it was found to significantly reduce I/R damage in the lower extremity skeletal muscle biochemically and immunohistochemically in the Dex group. Keywords; Ischemia-Reperfusion, Dexmedetomidine, Skeletal Muscle, Ruptured abdominal aortic aneurysm