Zeytinoğlu İlçe Halk Kütüphanesinde kayıtlı bulunan 43 ZE 648 numaralı şiir mecmuasının: Çeviri yazılı metin-inceleme ve MESTAP'a göre tasnifi
Registered in Zeytinoğlu District Public Library of poetry mechanic number 43 ZE 648: Translation written text review and classification according to MESTAP
  1. Tez No: 703037
  2. Yazar: BAHAR KOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞKAN CEM BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Divân şiirinin ana kaynaklarından biri de şiir mecmualarıdır. Şiir mecmuaları, yazan kişinin şiir estetiği ve anlayışına bağlı olarak oluşturduğu çoğunlukla müstensihinin ve yazıldığı zamanın belli olmadığı eserlerdir. Bu tezin konusu olan Zeytinoğlu İlçe Halk Kütüphanesinde bulunan 43 ZE 648 numaralı Mecmû'a-i Eşâr adlı eser bir şiir mecmuasıdır. 51 varaktan oluşan mecmuada toplam 77 şiir bulunmaktadır. Bu şiirlerin 73'ü gazel, 4'ü ise murabba tarzında yazılmıştır. Mecmuada yer alan şairlerden en fazla şiiri tespit edilen eser sahibi 24 şiiriyle Yûnus Emre'dir. 5 şiirin ise mahlası yoktur. Mecmuada adı geçen şairlerin yaşadığı yüzyıllar çoğunlukla 14.yy ve 16. yy olup bu dönemler arasında yaşayan tanınmış mutasavvıf şairlerdir. Şiirler içinde işlenen ana temalar; Allah aşkı, peygamber sevgisi, dervişlik, tarikat kuralları, şeyhe bağlılık gibi tasavvufi konulardır. Şiirler transkripsiyon alfabesiyle yazı harflerine aktarılmış, MESTAP'a göre şiirlerin tabloları oluşturulmuş, daha önce çalışması yapılmış Divânlardaki şiirlerle karşılaştırılmış, şiirlerde tespit edilen eksiklikler, yanlışlıklar, farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir. Bu çalışmada amaçlanan ve tezin konusu olan Zeytinoğlu İlçe Halk Kütüphanesinde kayıtlı bulunan 43 ZE 648 numaralı eseri tanıtmak ve bu eser içindeki tespit edilen şiirlerle Klasik Türk Edebiyatı'na katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
One of the main sources of Divân poetry is poetry. Poetry media are mostly works that the author creates depending on the aesthetics and understanding of poetry and the time it is written. The subject of this thesis is Mecmû'a-i Eşâr numbered 43 ZE 648 in Zeytinoglu District Public Library. There are a total of 77 poems in the media consisting of 51 varas. 73 of these poems were written in gazel and 4 in the style of murabba. Yûnus Emre is the author of 24 poems, the most of which have been identified as poets in the media. Five poems have no relaent. The centuries inhabited by the poets mentioned in the mecmuada are mostly 14th and 16th centuries and are well-known inventor poets who lived between these periods. The main themes processed in poems; God's love, prophet's love, dervishes, cult rules, devotion to the sheikh are such as mystical issues. Poems were transferred to writing letters in transcription alphabet, paintings of poems were created according to MESTAP, compared with poems in previously studied Divâns, deficiencies, inaccuracies and differences detected in poems are shown in footnotes. The aim of this study is to introduce the number 43 ZE 648 recorded in zeytinoglu District Public Library, which is the subject of the thesis, and to contribute to Classical Turkish Literature with the poems detected in this work.