Türkiye'de e-gazete uygulamaları ve geleceği
E-newspaper applications and the future in Turkey
- Tez No: 703057
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnsanlık tarihi, aynı zamanda teknolojik değişim ve dönüşüm süreçlerinin tarihidir. İnsanlık tarihine teknoloji penceresinden bakıldığında ortada iki temel farklı bakışın yer aldığı görülmektedir; teknolojik determinizm ve teknolojinin sosyal inşası. Teknolojik determinizm, toplumsal değişimlerin temel belirleyicisi olarak teknolojiye işaret ederken sosyal inşacı kuram sosyal alanı değişimin öznesi olarak konumlandırır. Günümüzde teknolojiye ilişkin tartışmaların somutlaştığı en yüksek aşama ise şüphesiz ki internettir. İnternet, bulunup yaygınlaşmasıyla birlikte kısa zamanda toplumsal yaşantıya entegre olmuş, bu entegrasyon sürecinden gazetecilik de kendi payına düşeni almıştır. İnternetle birlikte gazetecilik tüm yönleriyle önemli değişimlere uğramış, gelinen noktada basılı gazetelerin daha ne kadar varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği tartışmaları başlamıştır. Bu değişim sürecinin önemli aktörlerinden birisi ise elektronik gazetelerdir. E-gazeteler, her ne kadar basılı gazetelerin elektronik sürümleri olarak ortaya çıkmışlarsa da bugün dünyanın pek çok yerinde ayrı ve özel bir gazetecilik türü olarak görülmektedir. Türkiye'de ise e-gazetelere ilişkin kafa karışıklığı devam etmekte, internet üzerinden yapılan diğer gazetecilik türlerine kıyasla e-gazetelere yeterince önem verilmediği anlaşılmaktadır. Türkiye'de e-gazetelerin haber alma işlevinde neden geri planda kaldığını anlamak için, öncelikli olarak sorunun okuyucudan mı, yoksa gazetelerden mi kaynaklandığını anlamak gereklidir. Bu amaçla çalışmada öncelikli olarak e-gazetecilik kavramı mercek altına alınmıştır. Çalışmada, geleneksel gazetecilikten başlayarak e-gazeteciliğin gelişim aşamaları verilmiş, e-gazeteciliğin ne olduğu saptanmaya çalışılmış ve Türkiye'de faaliyet gösteren e-gazetelere değinilmiştir. Devamında, Türkiye'de e-gazetecilik algısını anlama maksadıyla bir anket çalışması yürütülerek sonucunda Türkiye'de e-gazeteciliğin geleceğine ilişkin bir sorgulama ortaya koyabilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of humanity is also the history of technological change and transformation processes. When we look at the history of humanity from the perspective of technology, it is seen that there are two fundamentally different perspectives; technological determinism and the social construction of technology. While technological determinism points to technology as the main determinant of social changes, social constructionist theory positions the social field as the subject of change. Undoubtedly, the internet is the highest stage in which the debates about technology are embodied today. With the discovery and spread of the Internet, it became integrated into social life in a short time, and journalism took its share from this integration process. With the Internet, journalism has undergone significant changes in all its aspects, and at this point, discussions have begun on whether or not the printed newspapers will continue to exist. One of the important actors of this change process is electronic newspapers. Although e-newspapers emerged as electronic versions of printed newspapers, they are seen as a separate and special type of journalism in many parts of the world today. Confusion about e-newspapers continues in Turkey, and it is understood that e-newspapers are not given enough importance compared to other types of journalism made over the internet. In order to understand why e-newspapers remain in the background in the function of receiving news in Turkey, it is necessary to first understand whether the problem is caused by the reader or the newspapers. For this purpose, the concept of e-journalism is primarily focused on in the study. In the study, the development stages of e-journalism starting from traditional journalism were given, it was tried to determine what e-journalism was and e-newspapers operating in Turkey were mentioned. Afterwards, a survey study was conducted in order to understand the perception of e-journalism in Turkey, and as a result, it was aimed to put forward an inquiry about the future of e-journalism in Turkey.