Türkiyede birey devlet ilişkilerinde güven tesis etmede halkla ilişkilerin etkisi
The impact of public relations to build trust in the individual-state relations in Turkey
  1. Tez No: 703056
  2. Yazar: JULİDE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Güven olgusu hayatın hemen her alanında eksikliği hissedilen bir olgudur. Kişiler arası güven kadar devlet ve bireyler arasında da güven ortamının tesis edilmesi özellikle son dönemde çok daha fazla önemli bir hale gelmiştir. Kamu yönetimindeki paradigma değişmi ve bilgi ve iletişim teknolojilerindeki etkiler dikkate alındığında, yeni kamu yönetiminin güven üzerine kurulması gerektiği ve birey devlet ilişkilerinde bir yakınlaşma ve tanınma sorununu giderdiği söylenebilir. Diğer bir ifade ile yönetimde güvenin sağlanması ve bu güveni sağlayacak iletişim kanallarının etkin bir şekilde kullanılması hemen hemen bireysel, toplumsal ve yapısal her sorunun giderilmesine katkı sağlayacaktır. Ancak devlet ve birey arasında güven tesis etmek kolay bir konu değildir. Çünkü güven olgusunun farklı boyutları olduğu gibi güvenin kazanılması kadar onu koruyabilmek de sürekli bir çaba sarf edilmesi ve buna ilişkin kamu politikalarının hayata geçirilmesini zorunlu hale getirmektedir. İşte bu çalışmada hemen her boyutu ile halkla ilişkilerin birey ve devlet arasında güvenin tesis edilmesinde etkin bir rol üstlendiği dikkatlere sunulmaktadır. Bu bağlamda birey ve devlet arasındaki güveni tesis amacıyla halkla ilişkilerin her türlü araç ve yöntemine vurgu yapılmaktadır. Çünkü kamu yönetiminde halkla ilişkilerin birey ve devlet arasında güveni tesis etmesi amacıyla yapılandırılması gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda yeniden yapılandırılan halkla ilişkilerin farklı amaçlara yönelmiş halkla ilişkilerden farklı niteliğe, yöntemlere, disipline ve belli bir modele ihtiyacı vardır. Dolaysıyla çalışmada farklı alternatifler dikkate alınarak halkla ilişkilerin birey-devlet arasında güven tesis etmedeki rolüne ilişkin Türkiye özelinde bir model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of trust is a phenomenon that is felt in almost every area of life. Establishing an environment of trust between the state and individuals as well as interpersonal trust has become especially important recently. Gaining the trust of the society in the changing understanding of state and public administration, as well as providing social peace, economy, health, education, etc. required in all areas. However, establishing trust between the state and the individual is not an easy matter. Because the phenomenon of trust has different dimensions, as well as gaining trust, a constant effort is required to protect it. Here, the tool and method that will establish trust between the individual and the state are the public relations activities carried out by the public administration. In this context, public relations in public administration should be structured in order to establish trust between the individual and the state. Public relations that are restructured for this purpose need a different quality, methods, discipline, and a certain model than public relations that are aimed at different purposes. With this study prepared in this context, it is to propose a model specific to Turkey for public relations to be carried out in order to establish trust between the individual and the state.