Farklı kök kanal dolgu patlarının sızıntıya ve kök-kanal dentininin mineral içeriğine uzun dönem etkisinin mikrobiyolojik olarak ve SEM-EDX yöntemi kullanılarak incelenmesi
Evaluation of the long term effect of different root canal filling materials on leakage and mineral content of root-canal dentine by using microbiological and SEM-EDX techniques
- Tez No: 703102
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; yeni nesil tek eğe sistemleriyle genişletilerek kendi açılı tek kon güta perkası ve farklı kanal dolgu patlarıyla (AH Plus, BioRoot RCS ve GuttaFlow Bioseal) doldurulan dişlerde kök kanal dolgularının bakteriyel geçirgenliğini mikrobiyal sızıntı tekniği kullanarak uzun dönem (1 yıl) takip etmek ve bakteriyel sızıntının kök kanal dentininin mineral içeriğinde bir değişikliğe neden olup olmadığını Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı X Işını Analizi (SEM-EDX) yöntemi kullanarak incelemektir. Bu çalışma için tek köklü 120 adet diş kökü rastlantısal olarak üç test (n=24) ve iki kontrol grubuna (n=24) ayrıldı. Pozitif kontrol grubunda kök kanalları sadece WaveOne Gold sisteminin #45 numaralı güta perkasıyla ve pat kullanılmadan doldurulurken, negatif kontrol grubunda tüm kök yüzeyleri odalar arasındaki bağlantının sızdırmazlığını kontrol etmek için yapışkan mum ile kaplandı. Üç farklı kök kanal patı ve güta perka ile doldurulan diş kökleri, iki odalı bakteri sızıntı düzeneğine alındı ve üst odaya E. faecalis yerleştirildi. Tüm örneklerin alt odalarındaki besiyerinde bakteriyel sızıntının göstergesi olan bulanıklık deney süresi boyunca (1 yıl) her gün gözlendi ve bulanıklığın görüldüğü gün kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi Kaplan-Meier ve Log-Rank testi kullanılarak gerçekleştirildi. Taramalı elektron mikroskobu ile örnekleri inceleyebilmek için her pat grubundan en kısa ve en uzun sürede sızıntı gösteren birer örnek seçildi ve kökler vertikal olarak ikiye ayrıldı. Örneklerde Enterococcus faecalis ve patlar görüntülendi. Ayrıca her bir gruptan beş örnek seçilerek taramalı elektron mikroskopu enerji dağılımlı X-Işını analizi (SEM-EDX) ile kök kanal dentinininde bakteriyel sızıntı sonrası mineral içeriğinde meydana gelen değişiklikler incelendi. SEM-EDX ile elde edilen verilerin istatistiksel analizi ise IBM SPSS 22 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to determine the bacterial permeability of root canal fillings using microbial leakage technique in teeth prepred with a new generation single file system and filled with tapered gutta percha and various sealers (AH Plus, BioRoot RCS and GuttaFlow Bioseal) and evaluate the long term effect of bacterial leakage on the fillings (1 year) by using Scanning Electron Microscopy-Energy Dispersive X-Ray Analysis (SEM-EDX) method, whether it causes a change in the mineral content of root canal dentin or not. For this study, 120 single-rooted teeth were randomly divided into three test groups (n=24) and two control groups (n=24). In the positive control group, the root canals were filled only with #45 tapered gutta-percha of WaveOne Gold system and without using paste, while in the negative control group all root surfaces were covered with an adhesive wax to check the sealing of the junction between the chambers. Roots filled with three different root canal sealers and gutta-percha were placed in to the two chambered bacterial leakage unit and E. faecalis was placed into the upper chamber. Turbidity, which is an indicator of bacterial leakage to the media in the lower chambers, was observed every day during the experiment (1 year) and the day when turbidity was observed was recorded. Statistical analysis of the obtained data was performed using Kaplan-Meier and Log-Rank tests. In order to examine the samples with scanning electron microscopy, one sample from each paste group with the shortest and longest leakage time was selected, and the roots were separated vertically. Enterococcus faecalis infection and sealers were visualized in the samples. Five specimens from each group were selected to evaluate the changes in the mineral content of the root canal dentin after bacterial leakage and were evaluated by scanning electron microscope energy dispersive X-Ray analysis (SEM-EDX). Statistical analysis of the data obtained with SEM-EDX was performed with the IBM SPSS 22 package program. In this study, according to Kaplan-Meier test, AH Plus root canal sealer was the most successful sealer in preventing bacterial leakage than BioRoot RCS and GuttaFlow Bioseal. Samples in the BioRoot RCS when compared to GuttaFlow Bioseal group showed better ability of inhibiting bacterial leakage. The SEM images obtained were also supported our results. In the statistical SEM-EDX analysis, the significance level of 0.05 was taken as reference.