Kök kanallarına Nd: YAG ve Er, Cr; YSGG lazer uygulamasının bazı kanal patlarının dentin duvarlarına adaptasyonu ve apikal sızdırmazlığı üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of Nd: YAG and Er, Cr; YSGG laser irradiation on adaptation and apical sealing ability of root canal sealers
- Tez No: 164044
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
LOZET Araştırmamızda farklı lazer sistemleri kullanarak bazı kanal patlarının apikal mikrosızıntısının değerlendirilmesi ve bu patların dentin duvarlarına adaptasyonunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 159 adet tek köklü çekilmiş insan dişlerinin kök kanalarının preparasyonu step back tekniği ile %2.5 lik NaOCİ solüsyonu kullanılarak gerçekleştirildi. Daha sonra dişler rasgele 10' ar dişten oluşan 3 ana grup altında 3' erli alt gruplara bölündü.Her bir gruptaki dişlere EDTA+NaOCl solüsyonu, Er:Cr;YSGG ve NdrYAG lazer uygulandıktan sonra dişler lateral kondensasyon tekniği ile Ketac Endo, Endorez ve Roekoseal kanal dolgu patlarıyla dolduruldu ve dişler 37 °C ' de % 100 nemli ortamda bir hafta süreyle bekletildi. Dişlerin apikal 2-3 mm' lik kısmı açıkta kalacak şekilde tüm kök yüzeyleri iki kat tırnak cilası ile kapatıldıktan sonra dişler % 2' lik metilen mavisi solüsyonunun içine konup 1658 g devir hızında 10 dakika süreyle santrifüjde çevrildi. Örnekler hassas kesme cihazı ile 0,3 mm lik aralıklarla yatay olarak kesilerek boya sızıntısı stereomikroskop yardımıyla değerlendirildi. Elde edilen sonuçların istatistiksel değerlendirilmeleri için Kolmogorov Smirnov, Oneway Anova ve Tukey HDS testleri kullanıldı. Araştırmamızın sonuçlarına göre ; istatistiksel olarak en az apikal mikrosızıntının Er:Cr;YSGG lazer ve Roekoseal 'm kullanıldığı grupta ( p< 0,05), en fazla apikal mikrosızıntının ise EDTA+NaOCl solüsyonlarının ve Ketac Endo' nun kullanıldığı grupta meydana geldiği gözlendi(p< 0,01).Endorez ile doldurulan gruplar arasında apikal mikrosızıntı değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Çalışmamızın SEM incelemelerinde. tüm gruplarda smear tabakasının ortadan kalktığı ve EDTA+NaOCl solüsyonu ve Er:Cr;YSGG lazer uygulamalarının dentin tübüllerini açtığı görülürken Nd:YAG lazer uygulaması sonucunda ise erimiş ve rekristalize dentinin açık dentin tübüllerini tıkadığı tespit edilmiştir.Sonuç olarak Roekoseal 'm tüm gruplarda kök kanal duvarlarına adaptasyonunun diğer patlardan daha iyi olduğu izlenmiş ve Er,Cr;YSGG lazer uygulaması tüm kanal patlarının apikal mikrosızıntı değerlerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY Effects of Nd; YA? and Er,Cr;YSGG laser irradiation on adaptation and apical sealiiîg ability of root canal sealers The purpose of this study was to evaluate the apical sealing ability and adaptation of root canal sealers with application of Nd:YAG and Er,Cr;YSGG laser. in this study 159 extracted human teeth with single root canals were prepared using the step back technique and irrigation with % 2.5 NaOCl solution.The teeth were randomly selected and divided into 3 groups and 3 subgroups of 10 teeth each.After teeth were treated with EDTA+NaOCl solutions, Nd:YAG and Er,Cr;YSGG laser irradiation, were obturated with guta percha using lateral condensation and Ketac Endo, Endorez and Roekoseal as root canal sealer. After storage in % 100 humidity at 37 °C for l week.The root surfaces coated with two layers of nail varnish except for the apical 2 to 3 mm and placed in % 2 methylene blue dye solution and centrifuged at 1658 g for 10 minutes.The roots were sectioned transversely at 0.3 mm intervals and the dye penetration was measured with stereomicroscope. The acquired datas were subjectedd to statistical analysis using Kolmogorov Smirnov, Oneway Anova and Tukey HDS tests.