Sigara kullananlarda içsel farkındalık düzeylerinin dürtüsellik ve karar verme ile ilişkisi
Relationship of interoceptive awareness levels with decision making behavior and impulsivity in smokers
- Tez No: 703137
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDAL VARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmamıza, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında eğitim görmekte olan son sınıf öğrencilerinden, Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı- Beşinci Baskı (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- Fifth Edition) tanı ölçütlerine göre tütün kullanım bozukluğu tanısı olan 64 gönüllü ve 64 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların hepsine kalp atışlarını algılama performansı ile içsel farkındalığın değerlendirilmesi, Iowa Kumar Testi ile karar verme davranışının değerlendirilmesi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 ile motor, planlama, dikkat alanlarındaki ve toplam dürtüselliklerinin değerlendirilmesi, tütün kullanım bozukluğu olanlarda Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılarak nikotin bağımlılığının şiddetinin değerlendirilmesi işlemleri yapıldı. Tütün kullanım bozukluğu grubu ve kontrol grubunun ortalama içsel farkındalık puanları sırasıyla 0,65±0,13 ve 0,75±0,11 idi.
Özet (Çeviri)
The study included, 64 volunteers who were last year students in Trakya University Faculty of Medicine that were diagnosed tobacco use disorder according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders Fifth Edition criteria and 64 volunteering healthy last year students. Interoceptive awareness was assessed with heartbeat perception performance; decision making with the Iowa Gambling Task; motor, planning, attention domains of impulsivity and total impulsiveness with the Barratt Impulsiveness Scale-11. In addition in tobacco using group to assess the severity nicotine addiction Fagerström Nicotine Addiction Test was used. The mean interoceptive awareness scores of tobacco users and healthy controls were 0,65±0,13 and 0,75±0,11, respectively.