Hibrit hyrax apareyi ile yapılan hızlı üst çene genişletmesinin kranio-fasiyal yapılara etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri ile üç boyutlu incelenmesi
  1. Tez No: 703152
  2. Yazar: HÜSEYİN KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Bu retrospektif tez çalışmasının amacı, üst çene darlığına sahip olan hastalarda hibrit Hyrax apareyi ile hızlı üst çene genişletme tedavisinin kranio-fasiyal yapılara etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri ile incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızın materyalini, hibrit Hyrax apareyi ile yapılan hızlı üst çene genişletmesi tedavisi tamamlanan, yaşları 12 ile 16 arasında değişen 50 hastanın RME öncesi (T0), aktif genişletme sonrası (T1) ve 3 aylık retansiyon dönemi sonrası (T2) alınan düşük doz KIBT görüntüleri oluşturmaktadır. KIBT kayıtları üzerinde yapılan üç boyutlu sefalometrik analizler yardımıyla RME'nin dental ve iskeletsel yapılara ve havayolu boyutlarına etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler IBM SPSS V23 (Armonk, N.Y., USA) yazılım istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkinlerin analizinde“Tekrarlı Varyans Analizi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective thesis study was to examine the effects of rapid maxillary expansion with hybrid Hyrax appliance on cranio-facial structures in patients with maxillary construction using cone beam computed tomography (CBCT) images. Material and Method: The material of our study consisted of low-dose CBCT images taken before RME (T0), after active expansion (T1) and after 3-month retention period (T2) of 50 patients aged 12-16 years, who completed rapid maxillary expansion with the hybrid Hyrax appliance. The effect of RME on dental and skeletal structures and upper airway dimensions were evaluated with three-dimensional cephalometric analyzes on CBCT images. The data obtained from the study were evaluated with the IBM SPSS V23 (Armonk, N.Y., USA) software statistics program.“Repeat Analysis of Variance”was used in the analysis of normally distributed variables.