Diyabet ve diyabetik nöropatinin retinal nörodejenerasyon ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship between diabetes, diabetic neuropathy and retinal neurodegeneration
- Tez No: 703161
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Diyabetin ve diyabetik nöropatinin oluşturduğu retinal nörodejenerasyon ve görsel fonksiyon üzerine etkisini incelemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya yaşça eşleşmiş elektromiyografi ile diyabetik nöropati tanısı konulmuş, nöropati olmadığı saptanmış ve kontrol grubu olmak üzere her gruptan 39 ar olmak üzere toplam 117 hastanın rastgele bir gözü seçilerek dahil edilmiştir. Hastaların tam göz muayenesi hastalarda nöropati olup olmadığını bilmeyen iki göz hekimi tarafından yapılmış ve herhangi bir oftalmolojik patolojisi olmayan, düzeltilmiş en iyi görme keskinliği Snellen eşeline göre 20/20 olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Cirrus 4000 spektral domain OKT (SD-OKT) ile retina sinir lifi tabakası ortalaması ve tüm kadranlardaki kalınlık değerleri, makula kalınlığının parafoveal ve perifoveal tüm kadranlardaki değerleri ve makulada gangliyon hücre iç pleksiform tabaka kalınlık ölçümü tüm kadranlarda yapılarak ortalama ve minimum değerleri de kaydedildi. Kontrast duyarlılık ölçümü CSV 1000 Kontrast Duyarlılık Testi(Vector Vision) ile fotopik ve mezopik ortamlarda yapılarak logaritmik değer olarak kaydedildi. Ayrıca kontrast duyarlılık, OKT ölçümleri ile EMG parametrelerin korelasyonu ve kontrast duyarlılık ve OKT ölçüm değerlerinin kendi arasında korelasyonu incelendi. BULGULAR: Kontrol grubu, nöropatisi olmayan ve nöropatisi olan gruplar arasında karşılaştırma yapıldığında kaydedilen kontrast duyarlılık sonuçları arasında ve retina sinir lifi tabakası kalınlıkları (95,94±8,04, 95,13±7,99, 88,46±12,61) arasında nöropatisi olan grubun değer ortalamaları diğer gruplardan düşük olarak saptanmıştır. Parafoveal bölgedeki makula kalınlıkları incelendiğinde üst, nazal, alt ve temporal kadran kalınlıklarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüş, kontrol grubunun değer ortalamalarının diğer gruplardan yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate effects of diabetes and diabetic neuropathy on retinal neurodegeneration and visual function. Materials and method: A random eye of 117 patients, 39 from each group, was included in the study, including patients diagnosed with diabetic neuropathy by electromyography, age-matched patients without neuropathy, and the control group. Complete eye examination of the patients was performed by two ophthalmologists who did not know whether they had neuropathy or not, and patients with 20/20 visual acuity according to the Snellen chart without any ophthalmological pathology were included in the study. With Cirrus 4000 spectral domain OCT (SD-OCT), the mean retinal nerve fiber layer and thickness values in all quadrants, the values of macular thickness in all parafoveal and perifoveal quadrants, and the ganglion cell inner plexiform layer thickness measurement in the macula were performed in all quadrants, and mean and minimum values were recorded. Contrast sensitivity measurement was made with CSV 1000 Contrast Sensitivity Test (Vector Vision) in photopic and mesopic environments and recorded as logarithmic value. In addition, the correlation between contrast sensitivity, OCT measurements and EMG parameters, and the correlation between contrast sensitivity and OCT measurement values were investigated. Results: When comparing the control group, the groups without neuropathy and the groups with neuropathy, the contrast sensitivity results and retinal nerve fiber layer thicknesses (95.94±8.04, 95.13±7.99, 88.46±12.61) the mean value of the group with the neropathy was determined to be lower than the other groups. When the macular thicknesses in the parafoveal region were examined, it was observed that there was a statistically significant difference in the upper, nasal, lower and temporal quadrants, and the mean values of the control group were found to be higher than the other groups.