Acil servise dismenore şikâyeti ile başvuran hastalarda depresyon görülme sıklığı ve depresyon öngörü faktörleri
Prevalence of depression and depression prediction factors in patients presenting to the emergency department with dysmenorrhea
- Tez No: 703168
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servise dismenore yakınması ile başvuran hastaların depresyon oranının normal popülasyona göre daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servise dismenore yakınması ile başvuran hastalarda Beck Depresyon Ölçeğine göre depresyon prevalansının ve ilişkili faktörlerin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, 15/09/2020 – 05/01/2021 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Acil Servis birimine, dismenore yakınması ile başvuran hastalar ile ileriye dönük, kesitsel olarak yapılacaktır. Hastalar ile ilgili verilerin toplanması için, veri kayıt ve değerlendirme formu, dismenore şiddetinin değerlendirilmesi için Vizüel Analog Skala, depresyon sıklığının araştırılması için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Ölçek, hasta tarafından kendini değerlendirme yöntemi ile yapılmıştır. Dismenore tarifleyen hastalarda demografik özellikler, ağrı karakteristikleri, ek hastalıklar, menstrüel karakteristikler, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile depresyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular Çalışmaya 149 kadın hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 149 hastanın yaş ortalamaları 22,0±3,1 idi. Dismenore yakınması olan hastalarda Beck Depresyon Ölçeğine göre depresyon oranı %58,4 saptandı. Bunlardan %4,7'si (n=7) şiddetli, %15,4'ü (n=23) orta, %38,3'ü (n=57) hafif derecede depresyondaydı. Bireylerin öğrenim durumları ve medeni halleri ile depresyon sıklığı arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. İshal semptomu olmayan bireylerin depresyon sıklığı, ishal semptomu olan bireylere göre artmış bulundu. (%49,2'ye karşın %64,2 p:0,046) Karın ve kasık ağrısı, bulantı, baş ağrısı, sık idrara çıkma, eklem ağrısı, sinirlilik, yorgunluk ve meme hassasiyeti ile depresyon sıklığı arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. Ailede benzer şikâyet olanlarda, ailede benzer şikâyet olmayanlara göre depresyon sıklığı yüksek bulundu. (%75'e karşın %53,0 p:0,020) Ağrı kesici ihtiyacı duyma, ağrı kesicilerden fayda görme, depresyon tedavisi görme, ek hastalık ve ek jinekolojik hastalık sahibi olma ile depresyon sıklığı arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. Uyku problemi olan bireylerde depresyon oranı, olmayanlara oranla anlamlı derecede yüksek bulundu. (%73,5'e karşın %53,9 p:0,041) Son bir ayda psikiyatrik ilaç kullanımı, mevcut psikiyatrik hastalık olması, sigara kullanımı, alkol kullanımı, tuz kullanım sıklığı, kafein kullanım sıklığı, şeker kullanım sıklığı ve egzersiz yapma sıklığı ile depresyon sıklığı arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. Depresyonda olan bireylerin Vizüel Analog Skala 'ya göre ağrı skoru ortalaması depresyonda olmayan bireylere göre yüksek bulundu.(7±1,7'ye karşı 5,0±2,1 p:0,023) Adet süresi, adet sancısı süresi, acile geliş sıklığı, menarş yaşı, menstruasyon sıklığı ve gebelik sayısı ile depresyon sıklığı arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. Sonuç Dismenore nedeni ile acil servise başvuran bireyler arasında, ailede benzer şikâyet öyküsü olan, uyku bozukluğu tarifleyen ve ağrı şiddeti yüksek olan hastalarda depresyon oranını yüksek saptadık.
Özet (Çeviri)
Introduction Depression rate of patients who present to the emergency department with dysmenorrhea is thought to be higher than the normal population. The aim of this study was to determine the prevalence of depression and related factors in patients who applied to the adult emergency department with dysmenorrhea. Materials And Methods This prospective, cross-sectional study will be conducted with patients who applied to the Adult Emergency Department of Dokuz Eylül University Hospital between 15/09/2020 and 05/01/2021 with dysmenorrhea. Data recording and evaluation form used to collect data about the patients, Visual Analogue Scale will be used to evaluate the severity of dysmenorrhea, and Beck Depression Scale will be used to investigate the frequency of depression. The scale made by the patient using the self-assessment method. The relationship between demographic characteristics, pain characteristics, comorbidities, menstrual characteristics, lifestyle and dietary habits, and depression in patients describing dysmenorrhea was investigated. Results 149 female patients aged between 18-35 included in the study. Mean age was 22.0±3.1. Depression rate according to Beck Depression Scale in patients with dysmenorrhea was 58.4%. Of these, 4.7% (n=7) were severe, 15.4% (n=23) moderate, 38.3% (n=57) was in mild depression. The mean age of depressed patients was 22.1 ± 3.1 years. No statistically significant difference was found between the education and marital status of the individuals and the frequency of depression. The frequency of depression in patients without diarrhea symptoms was found to be increased compared to patients with diarrhea symptoms. (49.2% vs. 64.2% p:0.046) There was no statistically significant difference between abdominal and groin pain, nausea, headache, frequent urination, joint pain, irritability, fatigue, breast tenderness and depression frequency. The frequency of depression was found to be higher in those with similar complaints in the family compared to those who did not have similar complaints in the patient's family. (53.0% vs. 75% p:0.020) There was no statistically significant difference between the need for analgesics, response to analgesics, already on treatment for depression, having an additional disease and additional gynecological disease, and the frequency of depression. The rate of depression in patients with sleep problems was found to be significantly higher than those without sleep problems. (73.5% vs. 53.9% p:0.041) There was no statistically significant difference between psychiatric drug use in the last month, existing psychiatric illness, smoking, alcohol use, salt use, caffeine use, sugar use, exercise pattern, and depression. According to the Visual Analogue Scale, the mean pain score of the depressed patients was higher than the non-depressed patients (7±1.7 vs. 5.0±2.1 p:0.023). No statistically significant difference was found between the age of menarche, the frequency of the menstruation cycle, the number of pregnancies and the frequency of depression. Conclusion We found in patients with existing family history of dysmenorrhea, sleep disorders and higher pain severity is higher rate of depression according to Beck Depression Scale.