Kolorektal kanserli ratlarda tarantula cubensis alkolik ekstratı ve kapesitabinin birlikte kullanımda apoptoz mekanizmaları üzerine etkisi
The effects of tarantula cubensis alcoholic extrate and capecitabine on apoptosis mechanisms in colorectal cancer rats
- Tez No: 703167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET LEVENT BAŞ, DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kolon kanseri dünyada sık rastlanan kanser türlerinden birisidir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların istenmeyen etkileri oldukça fazladır. Yapılan bu çalışmada veteriner hekimlikte homeopatik ürün olan Tarantula cubensis alkolik ekstraktı (TCAE) ve kanser tedavisinde kullanılan kapesitabinin deneysel kolon kanserinde etkileri araştırıldı. Çalışmada kullanılan 96 adet Winstar albino rat her grupta 12 adet olacak şekilde 8 gruba ayrıldı: Sağlıklı kontrol (K), kanser kontrol (KRK), sağlıklı TCAE (K + TCAE), kanser TCAE (KRK + TCAE), sağlıklı kapesitabin (K + kapesitabin), kanser kapesitabin (KRK + kapesitabin), sağlıklı kombine (K + TCAE+ kapesitabin) ve kanser kombine (KRK + TCAE + kapesitabin). Kanser gruplarının tamamına azoksimetan (AOM, 15 mg/kg, IP, 1 hafta ara ile 2 defa) uygulandı. TCAE gruplarına 15. haftadan itibaren 0.2 ml/rat (IP) 3 gün ara ile 4 hafta süresince uygulandı. Kapesitabin gruplarına 15. haftadan itibaren 40 mg/kg (PO, SID) dozunda 30 gün boyunca uygulandı. Kombine gruplarda her iki ilaç diğer gruplarda belirtilen doz ve uygulama yoluyla eş zamanlı uygulandı. 18 haftanın sonunda tüm ratlar ötanazi edilerek doku örnekleri alındı. Çalışmada Real Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PZR) ile Bcl-2, Bax, Kaspas-3 (Kas-3) ve Kaspas-9 (Kas-9) genlerinin düzeyleri belirlendi. Ayrıca histopatolojik olarak aberrant kriptal foki (ACF) sayıları belirlendi. Yapılan çalışmanın sonucunda TCAE uygulamasının kanserli hayvanlarda kontrol grubuna benzer Bax/Bcl-2 oranına sahip olduğu, sağlıklı hayvanlarda bu oranın azaldığı (P0.05).
Özet (Çeviri)
Colon cancer is one of the most common types of cancer in the world. The undesirable effects of drugs used in cancer treatment are quite high. In this study, the effects of Tarantula Cubensis Alcoholic Extract (TCAE), which is a homoepatic product in veterinary medicine, and capecitabine, which is used in cancer treatment, on experimental colon cancer were investigated. 96 winstar albino rats used in the study were divided into 8 groups, 12 in each group: healthy control (F), cancer control (CRC), healthy TCAE (C + TCAE), cancer TCAE (CRC + TCAE), healthy capecitabine (C + capecitabine), cancer capecitabine (CRC + capecitabine), healthy combined (C + TCAE + capecitabine) and cancer combined (CRC + TCAE + capecitabine). Azoxymethane (AOM, 15 mg/kg, IP, 2 times with 1 week interval) was administered to all cancer groups. On the other hand, 0.2 ml/rat (IP) was administered to the TCAE groups for 4 weeks, with an interval of 3 days, starting from the 15th week. Capecitabine groups were administered at a dose of 40 mg/kg (PO, SID) for 30 days starting from the 15th week. In the combined groups, both drugs were administered simultaneously at the dose and administration indicated in the other groups. At the end of 18 weeks, all rats were euthanized, and tissue samples were taken. In the study, the expressions of Bcl-2, Bax, Caspase-3 (Cas-3) and Caspase-9 (Cas-9) genes were determined by Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-qPCR). In addition, aberrant cryptal seal (ACF) numbers were determined histopathologically. As a result of the study, it was determined that TCAE application had a similar Bax/Bcl-2 ratio to the control group in cancer animals, and this ratio was decreased in healthy animals (P0.05).