Lazer tedavisi planlanmış diyabetik retinopati hastalarının lazer öncesi ve sonrası optik koherens tomografi anjiografi ile maküla ve optik disk vasküler parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the macula and optic disc vascular parameters with optical coherens tomography angiography before and after laser of patients with planned laser treatment
- Tez No: 703177
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN RASİM KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çok şiddetli nonproliferatif diyabetik retinopati (NPDR) ve proliferatif diyabetik retinopati (PDR) olgularında panretinal fotokoagülasyonun (PRP), optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile maküla ve optik disk vasküler parametreleri üzerine etkisini incelemek. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya çok şiddetli NPDR ve PDR tanısı konan, başvuru öncesi herhangi bir tedavi uygulanmamış, diyabetik maküler ödem tedavisi için anti-VEGF enjeksiyonunu veya fokal/micropulse lazer tedavisini kabul etmemiş, 56 hastanın 56 gözü dahil edildi. Hastalara 2 seansta, çoklu taramalı PRP uygulandı ve her hasta için toplam lazer ablasyon alanı (LAA) hesaplandı. Lazer işlemi öncesi 30 dk. içinde, lazer sonrası 30. dk. ve birinci ay kontrolünde OKTA çekimleri yapıldı ve santral maküla kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), foveal avasküler zon (FAZ) metrikleri, yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve radial peripapiller kapiller pleksus (RPKP) için vasküler dansite (VD) değerleri değerlendirildi. Bulgular: 27 gözde ağır NPDR, 29 gözde PDR tespit edildi. PRP sonrası birinci ayda SMK değerlerinde anlamlı artış görülürken SFKK ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği değişmedi. YKP-VD tüm alan, superior yarı, inferior yarı, parafovea ve perifovea PRP sonrası 30. dk. ve birinci ayda anlamlı olarak düşük bulundu. DKP-VD değerleri tüm bölgelerde PRP sonrası 30. dk. değerleri anlamlı olarak düşük bulunurken, birinci ay kontrolünde bazal ölçüme göre anlamlı fark görülmedi. FAZ alanı ve FAZ çevresinde PRP öncesine göre anlamlı fark bulunmazken, foveal dansite-300 (FD-300) değerinde PRP sonrası ölçümleri bazal değerlere göre düşük bulundu. RPKP-VD disk içi değerlerinde PRP sonrası 30. dk.'da, RPKP-VD peripapiller değerlerinde ise PRP sonrası birinci ayda anlamlı azalma bulundu. LAA ile SMK, SFKK, OKTA maküla ve optik disk parametrelerindeki değişimler arasında ilişki görülmedi. Sonuç: PRP'nin retina ve optik disk mikrovasküler yapılarına olan etkisi OKTA ile tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effect of panretinal photocoagulation (PRP) with PASCAL® laser on macular and optic disc vascular parameters with optical coherence tomography angiography (OCTA) in very severe nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR) and proliferative diabetic retinopathy (PDR) cases. Materials and Methods: In this prospective study, 56 eyes of 56 patients diagnosed with very severe NPDR and PDR, who did not receive any treatment before admission, nor accept anti-VEGF injection or focal/micropulse laser therapy for the treatment of diabetic macular edema were included. PRP was applied to the patients in multi-scan mode, divided into 2 sessions and the total laser ablation area (LAA) was calculated for each patient. OCTA macula and optic disc extractions were performed at 30 minutes before laser treatment, 30 minutes after laser and 1st month follow-up. With OCTA, central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness (SFCT), foveal avascular zone (FAZ) metrics, superficial capillary plexus (SKP), deep capillary plexus (DKP) and radial peripapillary capillary plexus (RPCP) for small vessels (SV) and all vessels (AV) vascular density (VD) values were evaluated. Results: Severe NPDR was detected in 27 eyes and PDR was detected in 29 eyes. While there was a significant increase in CMT values in the 1st month after PRP, SFCT and best corrected visual acuity did not change. SKP-VD whole area, superior half, inferior half, parafovea and perifovea was found to be significantly lower than the baseline measurement at 30th min and 1 month after PRP. DKP-VD for whole area, superior half, inferior half, fovea, parafovea and perifovea was significantly lower 30th min after PRP but no significant difference was observed in the 1st month control compared to the baseline measurement. While there was no significant difference in PRP compared to pre-PRP in FAZ area and perimeter, the foveal density (FD-300) value was lower than basal values at 30 minutes after PRP. and 1st month. There was a significant decrease in RPCP-VD-AV intra-disc values, 30 minutes after PRP. A significant decrease was found in RPCP-VD-AV peripapillary values 1 month after PRP compared to pre-PRP. There was no relationship between LAA and changes in CMT, SFCT, OCTA macula and optic disc parameters. Conclusion: The effect of PRP on retina and optic disc microvascular structures can be detected with OCTA.