KOAH alevlenmesi sebebi ile acil servise başvurup hastaneye yatırılan hastalarda tam kan sayımında eozinofil sayı ve oranlarının prognostik değeri
Prognostic value of eosinophyle numbers and rates in full blood count of the patients who applied to emergency service and hospatalized due to copd exacerbation
- Tez No: 703176
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ÇEKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı tanısı olan hastalar acil servise sık başvuran hasta gruplarındandır. Acil servisteki tedavisinin ardından yatış endikasyonu olanlar genel dahiliye servisinde veya genel yoğun bakımda tedaviye devam etmektedirler. Bu çalışmada hastaneye başvuru anında alınan rutin tetkiklerden olan hemogramdaki eozinofil sayı ve oranlarının hastaların prognozuyla korelasyonu incelenerek hastaların takibinin ve tedavisinin planlanmasında bir indikatör olup olamayacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 01.01.2015 ve 31.12.2015 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenme tanılı hastalardan genel dahiliye servisine yatış kararı verilenlerin bilgileri retrospektif olarak incelendi. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi veri tabanındaki bilgiler taranarak hastaların demografik bilgileri, yatış süreleri, komorbid hastalıları, tam kan sayımı, C-reaktif protein seviyeleri, hastaneden taburculuk durumları kaydedildi. Bulgular: Çalışma %39.7'si kadın, %60.3'ü erkek toplam 156 olgu ile yapılmıştır. Çalışmaya alınan olguların yaşları 25 ile 94 arasında değişmekte olup ortalama 72.9±12.9 yıl olarak tespit edildi. Olguların %89.7'si (n=140) serviste, %10.3'ü (n=16) yoğun bakım ünitesinde takip edilmiştir. Olgularda en fazla görülen ko-morbidite Hipertansiyon olarak saptandı. Serviste yatış süresi ile C-reaktif protein arasında anlamlı (p < 0,05) pozitif korelasyon mevcuttu. Serviste yatış süresi ile eozinofil sayısı, eozinofil yüzdesi arasında anlamlı (p > 0,05) fark bulunmadı fakat yoğun bakıma yatışı olan grupta Eozinofil sayıları ve Eozinofil oranları, yoğun bakıma yatışı olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Sonuç: Eozinofil düzeyi yüksekliğinin yatış sürelerini tespitinde anlamlı fark olmasa da, yoğun bakım ihtiyacını öngörmede anlamlı bir belirteç olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease are the groups of patients who frequently apply to emergency services of hospitals. Those who are admitted to hospital following the treatment in the emergency service are continued to be treated in general internal diseases service or the general intensive care unit. In this study, it is aimed to determine whether or not eosinophyle numbers and rates in the hemogram, which is one of the routine examinations performed when the patient applies to hospital, is an indicator in the planning of monitoring and treatment of the patients after the examination of the correlation with the prognosis of the patients. Materrial and Method: In this study, the data and information of the patients diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease exacerbation applied to the Emergency Service of Okmeydanı Training and Research Hospital between 01.01.2015 and 31.12.2015, all of whom were hospitalized in the internal diseases service, were retrospectively reviewed. By scanning the data kept in the database of the Hospital Information Management System, the patients' demographical data, period of hospitalization, co-morbidity diseases, full blood count, C-reactive protein levels and being discharged from the hospital were recorded. Results: The study was conducted with a total of 156 cases, 39.7% of whom was women, and 60.3% was men. The ages of the patients included in this study varied between 25 and 94, it was determined as average 72.9±12.9 years. Of the cases, 89.7% (n=140) was monitored in the internal diseases service and 10.3% (n=16) in the intensive care service. The frequently observed disease seen in the case was determined to be co-morbidity Hypertension. There was a significant (p0,05) difference was not found among the duration of stay in the service and eosinophyle number and eosinophyle percentage; however in the group hospitalized in the intensive care service, the Eosinophyle numbers and the Eosinophyle rates were found to be significantly higher as compared to the group not hospitalized in the intensive care service. Conclusion: Although there was not any significant difference in the determination of the duration of stay in the hospital and the high eosinophyle level, it was understood that high eosinophyle level was a significant indicator in prescribing the need of intensive care unit.