COVID-19 pandemisinin, kliniğimize başvuran mide, kolorektal ve meme kanseri hastalarının ilk başvurudaki evreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the COVID-19 pandemic on the stages of the patients with stomach, colorectal and breast cancer application to our clinic
- Tez No: 703189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
COVID-19 pandemisinden itibaren, kanser hastalarının kliniklere gelme konusundaki isteksizliği veya sağlık hizmeti veren birimlerde kanser tarama testleri uygulanmalarının ertelenmesi nedeniyle mamografi ve kolonoskopi gibi kanser tarama testlerinin sayılarında lokal düşüşler görülmüştür. Bununla birlikte, COVID-19'un kanser tarama testleri da dahil olmak üzere kanser hastalarına bakım hizmetlerine ani etkilerini ölçen az sayıda çalışma yapılmıştır. Savunmasız bir popülasyon olan kanserli hastalarda, COVID-19'un klinik ve sosyal etkilerini tanımlamak ve doğrulanmış teşhisi olanlarda sonuçları tespit etmek önemlidir. Bu nedenle çalışmamızda Türkiye'de meme, mide ve kolorektal kanser tanısı alan hastaların ilk başvurudaki evrelerini belirlemeyi, pandeminin malignite tanısı alan hastalarda ilk başvuru evrelerine etkilerini ve pandemi öncesi ve sonrası dönemlerde başvuran hastaların evrelerini karşılaştırmayı amaçladık. Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezinde Genel Cerrahi Kliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri kolorektal, meme veya mide kanseri tanısı olan 213 hastanın demografik verileri ve evrelemeleri retrospektif olarak değerlendirilip kaydedildi. Veriler ilk COVID-19 vakasının görüldüğü 11.03.2020 tarihinden önceki 1 yıllık döneme (10.03.2019-10.03.2020) pandemi öncesi ve ilk vakanın görüldüğü tarihten itibaren 1 yıllık döneme (11.03.2020-11.03.2021) pandemi sonrası olarak karşılaştırıldı. Pandemi öncesi dönemde 1 yıl içerisinde 113 kanserli vaka başvurusu yapıldığı ve pandemi sonrası dönemde aynı sürede pandeminin bir sonucu olarak farklı kanser tiplerine bağlı hasta sayılarında azalma olduğu (n=100) görülmüştür. Pandemi sırasında kolorektal kanser tanılı hastaların ilk başvuruda daha ileri evrede olduğu görülmüştür (P= 0.048). Verilerimiz COVID-19 pandemisi sırasında kanser taramalarında ve yeni kanser tanısı insidansındaki düşüşler, gelecekte ileri evre kanserli hasta sayısında artış olasılığının yanı sıra gecikecek testlerin yeniden planlanmasına bağlı olarak kanser tarama prosedürlerine olan talebin artacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the COVID-19 pandemic has started, local decreases have been observed in the number of the cancer screening tests including mammography and colonoscopy due to the reluctance of cancer patients to visit the clinics or the postponement of cancer screening tests in the health care units. However, a couple of studies have measured the immediate effects of COVID-19 on the healthcare for cancer patients, including the cancer screening tests. It is crucial to identify the clinical and social impacts of COVID-19 pandemic and to identify outcomes in cancer patients with a confirmed diagnosis who consist of a vulnerable population. Therefore, in our study, we aimed to determine the stages of patients diagnosed with breast, gastric and colorectal cancers at first admission to hospital, to compare the effects of the pandemic on the first admission stages in patients diagnosed with malignancy, and to compare the stages of patients who applied in the pre-pandemic and post-pandemic periods. The demographic data and staging of 213 patients aged over 18 years diagnosed with the colorectal, breast or gastric cancer, who applied to the Department of General Surgery in Duzce University Research and Application Center were evaluated and recorded retrospectively. The data were compared as the pre-pandemic period that was 1-year period before 11.03.2020 when the first case of COVID-19 was detected (10.03.2019-10.03.2020), and as the post-pandemic period that was 1-year period from the date of the first case (11.03.2020-11.03.2021). In the pre-pandemic period, 113 cancer cases were applied within 1 year, and in the post-pandemic period, there was a decrease in the number of patients due to different cancer types as a result of the pandemic (n=100). It was observed that patients diagnosed with colorectal cancer during the pandemic were at a more advanced stage at first admission (P= 0.048). Our data suggest that the demand for the cancer screening procedures and the number of patients with advanced cancer would probably increase in future due to the decreases in frequency of cancer screenings, reduced incidence of new cancer diagnoses during the COVID-19 pandemic as well as the rescheduling of delayed testing owing to pandemic.