İzmir ilinde yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlarda sağlık okuryazarlık düzeyi ve üreme sağlığı sorunları ilişkisi
The relationship of health literacy level and reproductive health problems in Syrian women living in İzmir under temporary protected
- Tez No: 703188
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların sağlık okuryazarlığı düzeyini ve üreme sağlığı sorunları ile ilişkisini belirlemek amacıyla yürütülen bu korelasyonel tipte tanımlayıcı araştırma İzmir ili Karabağlar İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Karabağlar Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi'nde yürütülmüştür. Toplam 281 Suriyeli kadın çalışmaya alınmıştır. Araştırmanın verileri araştırmaya katılmaya gönüllü kadınlarla 19 Ekim 2020- 2 Kasım 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Etik izinler alınarak veriler Sosyodemografik form ve Tüm Boyutları ile Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (AAHLS); Arapça Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0.
Özet (Çeviri)
This correlational type of descriptive research, was carried out at Karabağlar Migrant Health Training Center which is affiliated to Karabağlar District Health Directorate in İzmir to determine the relation between the health literacy level and reproductive health problems.of Syrian women under temporary protected in Turkey. A total of 281 Syrian women were included in this study. The data of this study were collected between 19 October 2020 and 2 November 2020 with the women who volunteered to participate in the research. The data were collected by using the sociodemographic form and All Aspects of Health Literacy Scale (AAHLS): Arabic Form, after obtaining ethical permissions.