Andropoz belirtileri öz değerlendirme ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması ve yaşlanmaya bağlı gelişen andropozun fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of Turkish validity and reliability of the male andropause symptoms self-assessment questionnaire (MASS-Q) and of the relationship between of andropause with physical activity and quality of life
- Tez No: 703190
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma, Andropoz Belirtileri Öz Değerlendirme Ölçeği (ABÖDÖ)'nin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi ve andropoz belirtileri ile fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 54,24± 6,51 yıl olan 125 erkek katıldı. Olguların demografik bilgileri kaydedildi. İlk olarak ABÖDÖ'nün Türkçeye uyarlaması yapıldı. Güvenirlik testi için ölçek katılımcılara 1 hafta sonra tekrar uygulandı. Test-tekrar test güvenirliği ICC (Intraclass Correlation Coefficient), iç tutarlık Crocbach's Alpha ile tanımlandı. Geçerlik analizinde içerik geçerliği, uzman görüşüne göre belirlendi. Kriter geçerliği için Yaşlanan Erkekte Semptom Sorgulama Formu (YESSF) kullanıldı. Çalışmaya katılan erkeklere; andropoz belirtilerini ölçmek için ABÖDÖ ve YESSF, fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF), yaşam kalitelerini değerlendirmek için Nottingham Sağlık Profili Anketi (NSPA) uygulandı. ABÖDÖ ile UFAA-KF ve NSPA arasındaki ilişkinin incelenmesi için korelasyon analizi yapıldı. ABÖDÖ toplam ve alt boyutlarının (cinsel, somatik, psişik ve davranış) test-tekrar test puanları arasındaki ICC değerleri sırasıyla 0,987, 0,939, 0,973, 0,951, 0,887 olarak bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was planned to examine the validity and reliability of the Turkish version of the Male Andropause Symptoms Self-Assessment Questionnaire (MASS-Q) and to examine the relationship between andropause symptoms, physical activity levels and quality of life. 125 men with a mean age of 54.24±6.51 years participated in the study. Demographic information of the cases were recorded. First of all, the Turkish version of the MASS-Q was adapted. For the reliability of the MASS-Q, the scale was re-administered to the participants 1 week later. Test-retest reliability was defined by ICC (Intraclass Correlation Coefficient), internal consistency was defined by Crocbach's Alpha. In the validity analysis, content validity was determined according to expert opinion. The Aging Male Symptom Questionnaire (AMS-Q) was used for criterion validity. The men who participated in the study; the MASS-Q and AMS-Q were used to measure andropause symptoms, the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF) was used to assess physical activity levels, and the Nottingham Health Profile Questionnaire (NHP-Q) was used to assess quality of life. Correlation analysis was performed to examine the relationship between the MASS-Q with IPAQ-SF and NHP-Q. The ICC values between the test-retest scores of the total and sub-dimensions (sexual, somatic, psychic, and behavioral) of the MASS-Q were found to be 0.987, 0.939, 0.973, 0.951, 0.887, respectively (p0.05).